صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


رشد جمعیت ضامن نشاط و پویایی جامعه

امام جمعه شهرستان حاجی آباد در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان رشد جمعیت و فرزند آوری را ضامن نشاط و پویایی جامعه دانست.

اولین شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان حاجی آباد در سال جاری به ریاست محمد سالارپور معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری حاجی آباد برگزار شد . در ابتدای این جلسه حجت الااسلام و المسلمین ابراهیم شریفی امام جمعه شهرستان حاجی آباد در گذشت آیت الله فاطمی از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه را تسلیت گفت. سپس با اشاره به عملکرد حوزه بهداشت و درمان در دوران کرونا ایثار گری ها و از خودگذشتگی های کارکنان حوزه سلامت را قابل تقدیر و ستایش دانست .

امام جمعه حاجی آباد در ادامه با اشاره به آغاز تعطیلات تابستانی مدارس و به تبع آن شروع مسافرتهای هموطنان، نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی بمنظور جلوگیری از شیوع مجدد بیماری کووید 19 را لازم و ضروری دانست و از مجموعه شبکه بهداشت خواست با توجه به اینکه شهرستان در مسیر عبور و مرور مسافرین قرار داد با هوشیاری کامل این موضوع را مدنظر داشته باشند و اقدامات لازم را برنامه ریزی و اجرا نمایند. ایشان پیگیری توسعه کارخانه الکل شهرستان به منظور تولید سایر محصولات فرعی مشتق از الکل و همچنین راه اندازی رشته های مشاوره و روانشناسی در سطح دانشگاهای شهرستان را از نیاز های اساسی شهرستان دانست.

حجت الاسلام شریفی با اشاره به هفته جمعیت آمار کاهش رشد جمعیتی در کشور و بویژه شهرستان را نگران کننده خواند و از دستگاهای اجرایی خواست هرکدام به وظایف مشخص شده خود در قانون صیانت از جوانی و رشد جمعیت که توسط دولت ابلاغ گردیده است عمل نمایند تا شاهد رشد جمعیت در شهرستان باشیم چرا که رشد جمعیت و جوانی جمعیت می تواند باعث شادابی ، نشاط و پویایی خانواده ها و در نتیجه جامعه شود کما اینکه برعکس آن مسئله پیری جمعیت نیز یک عامل تهدید کننده سلامت و رفاه اجتماعی جامعه خواهد بود.

در این جلسه دکتر حسین اقتدار بختیاری مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان برنامه های این شبکه بمنظور توسعه مراکز بهداشتی درمانی و ارتقاء شاخص های سلامتی در سال 1401 را تشریح کرد و افزود: با توجه به کاهش شیوع بیماری کرونا و بازگشت فعالیتها به حالت حضوری کلیه فعالیتها و خدمات حوزه سلامت را با جدیت پیگیری خواهیم کرد تا مراقبتهایی که در طی دوسال شیوع کووید کمتر مورد توجه قرار گرفته بود را به حد مطلوب برسانیم . دکتر اقتدار بختیاری معضل فاضلاب در محلات و مجتمع های مسکونی شهر حاجی آباد را از مهمترین چالشهای حوزه سلامت محیط دانست که می بایست با همکاری شهرداری ، آب و فاضلاب و دادستانی برای رفع آن و برخورد با افرادی که سلامت شهروندان را به مخاطره می اندازد اقدام نمود .

وی با اشاره به قانون صیانت از جمعیت افزود : از حدود یکسال پیش فعالیتها و برنامه هایی که در این قانون برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تعریف شده بود جهت اجرا به دانشگاه های علوم پزشکی و شبکه ها ابلاغ شده است و این شبکه نیز این برنامه ها را از جمله مشاوره های فرزند آوری به زوجین و زنان واجد شرایط باروری ، محدود کردن توزیع اقلام پیشگیری از بارداری ، ترویج و توسعه زایمانهای طبیعی رایگان .... آغاز کرده است.

در پایان و جمع بندی جلسه محمد سالارپور معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری حاجی آباد شبکه بهداشت را یکی از دستگاهای موفق شهرستان در بحث ارائه خدمات به شهروندان برشمرد که مصداق واقعی آن عملکرد این شبکه در دوران بحران شیوع کووید19 بوده است .

سالارپور ارائه مشاوره های سلامت روان و فرزند آوری با مشارکت دهیاران و بخشداران در روستاها را یکی از راه های تشویق و افزایش آگاهی خانوادها در خصوص مزایای فرزند آوری دانست و از شبکه بهداشت خواست از این ظرفیت استفاده نماید . رصد بیماری سرخک ، پیگیری موارد مشکوک به این بیماری و واکسیناسیون اتباع بر علیه سرخک از دیگر موضوعاتی بود که معاون فرماندار خواستار پیگیری و اجرای آن از سوی شبکه بهداشت و درمان شهرستان شد .

 

حاجی آباد

 

تاریخ درج خبر : شنبه ٣١ ارديبهشت ١٤٠١  |  کد خبر : ٢٨٤١٤ | تعداد نمایش خبر : 52
 

خروج