صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


مقاله/ توصیه های ارائه شده در بشقاب غذای سالم

بسیج همگانی تغذیه؛ در راستای برنامه های ارتقا فرهنگ و سواد تغذیه ای جامعه که از اولویت های برنامه نظام سلامت در کشور است هر ساله بسیج آموزش همگانی تغذیه برگزار می شود. هدف از اجرای این طرح ارتقا سواد تغذیه ای جامعه، فرهنگ سازی و ترویج تغذیه سالم می باشد، با توجه به شرایط شیوع کرونا در دوسال اخیر دوازدهمین بسیج ملی تغذیه با شعار (تغذیه،واکسیناسون، کرونا)  از 15 لغایت 30 سال جاری برگزار می گردد. اگرچه ما شواهد مشخصی در مورد فاکتورهای رژیم غذایی خاصی که می تواند خطر ابتلا به کووید-19 را کاهش دهد، نداریم، اما می دانیم که حفظ یک سبک زندگی سالم به همراه واکسیناسیون برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن ضروری است.

بشقاب غذای سالم، که توسط متخصصان تغذیه در دانشکده سلامت دانشگاه هاروارد و انتشارات سلامت هاروارد طراحی شده است، راهنمایی است برای انتخاب یک غذای سالم و متعادل.

توصیه های ارائه شده در بشقاب غذای سالم

 

نیمی از بشقابتان پر از میوه و سبزیجات باشد

 

سعی کنید میوه ها و سبزیهای متنوع و رنگارنگ را انتخاب کنید و به یاد داشته باشید که سیب زمینی جزو این گروه محسوب نمی شود چون مصرف آن باعث افزایش قند خون میشود.

 

یک چهارم بشقابتان را با غلات کامل پر کنید؛ منظور از غلات کامل این است که غذای شما باید تمامی دانه را داشته باشد نه این که سبوس و جوانه ی آن قبلا جدا شده باشد. برای پر کردن این قسمت از بشقابتان میتوانید گندم کامل یا جو کامل یا برنج قهوه ای یا ماکارونی با آرد گندم کامل مصرف کنید. مصرف این نوع غلات در مقایسه با برنج و نان سفید اثر کمتری بر قند خون و انسولین دارد.

 

یک چهارم دیگر بشقاب را با منابع پروتئینی پر کنید؛ ماهی، مرغ، حبوبات و آجیل از منابع سالم پروتئین هستند. میتوانید این ها را با سالاد و سبزیجات مخلوط کنید. مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید و از مصرف سوسیس و کالباس و سایرگوشت های فرآوری شده پرهیز کنید.

 

روغن گیاهی را به میزان متعادل مصرف کنید؛ از روغن های گیاهی مثل روغن زیتون، کانولا، سویا، ذرت، آفتابگردان و غیره استفاده کنید و از مصرف روغن جامد و هیدروژنه، که حاوی چربی ترانس هستند، بپرهیزید. به یاد داشته باشید که غذاهای کم چربی لزوما سالم نیستند.

 

آب، چای یا قهوه بنوشید؛ از مصرف نوشابه های قندی بپرهیزید. مصرف شیر و لبنیات را به یک یا دو وعده در روز محدود کنید و بیش از یک لیوان کوچک در روز آب میوه ننوشید.

 

فعالیت ورزشی را فراموش نکنید؛ آدمک دونده ای که در کنار بشقاب غذای سالم میبینید یادآور این نکته مهم است که فعالیت ورزشی نقش مهمی در کنترل وزن دارد.

 

پیام اصلی بشقاب غذای سالم تمرکز بر کیفیت غذای مصرفی است

 

نوع کربوهیدرات (یا نشاسته) در غذا مهمتر از میزان مصرف کربوهیدرات است به دلیل اینکه بعضی از مواد غذایی مانند سبزیجات (غیر از سیب زمینی)، میوه ها، غلات کامل و حبوبات از سایر مواد غذایی، حاوی کربوهیدرات سالم تری هستند.

 

از مصرف نوشابه های قندی بپرهیزید چرا که این نوشابه ها انرژی بسیار زیاد و ارزش غذایی بسیار کمی دارند

 

از روغن های سالم و گیاهی به میزان متعادل استفاده کنید ولی توصیه نمی کند که مصرف روغن های سالم را کم کنید.

 

با رعایت توصیه های غذایی بشقاب سالم میتوان به تقویت سیستم ایمنی کمک نمود که در این دوران همه گیری کرونا تقویت سیستم ایمنی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری و حتی روند بهتر در بهبودی پس از بیماری و دوران نقاهت و همچنین پس از واکسیناسیون امری بسیار ضروری هست.

 

منبع:

http://www.thenutritionsource.org

 www.health.harvard.edu

 

 

تغذیه

 

تاریخ درج خبر : شنبه ١٨ دی ١٤٠٠  |  کد خبر : ٢٦٥١٢ | تعداد نمایش خبر : 2406
 

خروج