صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت غذا و دارو 


توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزار شد؛
همایش دو روزه داروهای تحت کنترل (اوپیوئیدی) در بندرعباس

همایش دو روزه داروهای تحت کنترل (اوپیوئیدی) ویژه متخصصان داخلی، متخصصان طب اورژانس، پزشکان و داروسازان با هدف آشنایی و بررسی فرصت ها و چالش ها در سالن رازی معاونت غذا ودارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزار شد.

در این سمینار به مباحثی از جمله مدیریت درمان مسمویت با اوپیوئید ها، مدیریت درمان مسمومیت با الکل، استفاده از اوپیوئید ها در درمان بیماری ها، تسکین درمانی ایمن برای بیماران صعب العلاج با داروهای اوپیوئیدی، روش های نوین ترک الکل، نقش درمان های تکمیلی در کاهش درد، مصرف منطقی داروها برای ترک مواد، اصول درمان های غیر دارویی و آشنایی با دستورالعمل تولید، توزیع، نگهداری و امحاء داروهای تحت کنترل، کنترل عوارض جانبی و منع مصرف داروهای اوپیوئیدی اشاره شد.

دکتر گائینی مدرس این دوره آموزشی مباحثی همچون روش های نوین ترک الکل، بیماریهای مرتبط با مصرف الکل، مسمومیت حاد با الکل، تغییرات رفتاری و اختلال فعالیت ناشی از مصرف الکل، علائم و نشانه های محرومیت، داروهای مصرفی در زمان محرومیت، پایش در طول محرومیت و معرفی انواع درمان ها عنوان کرد.

دکتر صادقی مدیر درمان دانشگاه در بخش مسمومیت با اوپیوئید ها به سخنرانی پرداخت و مباحث خود را با انواع داروهای مخدر آغاز کرد و در ادامه به موضوعاتی از جمله تظاهرات بالینی مسمومیت با اوپیوم، تشخیص های افتراقی، درمان مسمومیت با اوپیوئید، سندرم محرومیت و سندرم محرومیت نوزادان پرداخت.

وی مطالب مرتبط مسمومیت با الکل شامل مسمومیت با اتانول، دوز سمی اتانول، نشانه های مسمومیت، مدیریت مسمومیت حاد با متانول، دوز سمی و مرگ آور متانول، اثرات متانول، درمان مسمومیت با متانول و تاخیر در درمان،  آنتی دوت ها را در جمع حاضرین ارائه کرد.

دکتر بقایی، دکتر شفی زاد و دکتر مرتضویان از دیگر سخنرانان این همایش در مورد داروهای مورد استفاده در تسکین درد، روش های جدید تسکین درد، روش های تکمیلی کاهش درد، روش های جایگزین دارویی، انواع درد در سرطان، سندرم درد، درمان درد در سرطان، اصول دارو درمانی، دارو درمانی درد در سرطان، اپیوئید ضعیف و قوی، مکانیزم اثر داروهای اپیوئیدی، مقایسه اثرات دارو های اوپیوئیدی، با دستورالعمل تولید، توزیع و نگهداری و امحاء داروهای مباحث خود را ارائه کردند.

این همایش با همکاری معاونت درمان، انجمن مراکز درمانی سومصرف مواد، انجمن داروسازان استان هرمزگان و شرکت داروسازی فاران شیمی برگزار شد.

 

 

 

 

تاریخ درج خبر : سه شنبه ١١ تير ١٣٩٨  |  کد خبر : ١٥١٥٦ | تعداد نمایش خبر : 612
 

خروج