صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت بهداشتی 


آغاز تزریق دوز دوم واکسن انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در بندرعباس

 

تزریق مرحله دوم واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در مرحله فاز سوم کارآزمایی بالینی پس از ۲۸ روز از تزریق مرحله نخست در بندرعباس آغاز شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: افرادی که در مرحله فاز ۳ کارآزمایی واکسن انستیتو پاستور ایران- کوبا مشارکت داشتند یک ماه قبل دوز نخست این واکسن را دریافت کردند و از امروز به مدت دو هفته دوز دوم نیز تزریق خواهد شد.

دکتر محمود حسین پور افزود: پس از  تزریق دوز دوم افراد به مدت سه ماه از لحاظ اینکه آیا واکسن عوارض داشته و یا به کرونا مبتلا شدند یا خیر مورد بررسی و پیگیری های لازم قرار می گیرند.

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای کوبا و ایران گفت: در فاز سوم کارآزمایی بالینی هدف اصلی بررسی اثر بخشی واکسن است و به دنبال این هستیم ببینیم افرادی که واکسن دریافت کردند در مقایسه با گروهی که گروه شاهد هستند چقدر به فرم های علامت دار و فرم های شدید بیماری ابتلا خواهند شد؛ این موضوع به عنوان هدف اصلی مطالعه است.

دکتر احسان مصطفوی افزود: لازم است که داوطلبین شرکت در مطالعه هر دو دوز تزریق واکسن را داشته باشند یک بازه زمانی حداقل دو هفته هم از تزریق دوم سپری شده باشد و بعد از آن است که باید زمان سپری شود و اثر بخشی واکسن را در کاهش موارد ابتلا به بیماری داشته باشیم.

دکتر مصطفوی ابراز کرد: در این کارآزمایی بالینی هنوز به آن بازه زمانی که بخواهیم ارزیابی اثر بخشی واکسن را داشته باشیم نرسیده ایم؛ اما اهداف ثانویه دیگری که این مطالعه دارد مهمترین هدف ثانویه یا فرعی این مطالعه بررسی عوارض واکسن است که خوشبختانه تا به امروز در ۲۴ هزار نفری که در کل کشور تزریق اول انجام دادند و حدود ۴ هزار نفری که تا به امروز تزریق دوم انجام دادند در اکثر قریب به اتفاق موارد یا عوارضی گزارش نشده و یا عوارض خفیف بوده و صرفا در تعداد معدودی از افراد نیاز به درمان دارویی برای تخفیف عوارض ناشی از واکسن بوده است.

وی اظهار کرد: به نظر می رسد که واکسن یک واکسن کم خطری محسوب می شود ولی برای بررسی اثر بخشی هنوز باید منتظر باشیم.

مصطفوی خاطر نشان کرد: هر کارآزمایی هدف غایی آن این است که بخواهد واکسیناسیون عمومی با آن آغاز شود و نتیجتا اینکه همه طرح ریزی که انجام می دهیم مطمعن باشید هم از لحاظ بی خطری و کم خطری واکسن و هم اینکه یک واکسنی داریم که اثر بخشی مناسبی خواهد داشت آن موقع با اطمینان بیشتری بحث واکسیناسیون عمومی را دنبال خواهیم کرد.

 

 

واکسن

 

تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٣ خرداد ١٤٠٠  |  کد خبر : ٢٢٩٠١ | تعداد نمایش خبر : 436
 

خروج