صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت غذا و دارو 


پیام معاون غذا و دارو دانشگاه به مناسبت روز جهانی ایمنی غذا

 

دکتر غلامعلی جاودان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در پیامی روز جهانی ایمنی غذا را گرامی داشت.

متن این پیام به شرح ذیل است:

ایمنی غذا وظیفه همگانی است

ایمنی غذا وظیفه همگانی است؛ هر سال به‌ منظور آگاهی‌دادن به عموم جامعه و یادآورشدن اهمیت و نقش بیماری‌ها با منشا غذا و توجه به پیشگیری از این بیماری‌ها روز جهانی ایمنی غذا برگزار می‌شود.

شعار امسال ایمنی غذا: Food safety, everyone"s business  / Safe food now for a healthy tomorrow  

ایمنی و سلامت موادغذایی از موضوعات بسیار  مهم در حوزه سلامت هر جامعه است؛ براساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، سالانه حداقل 600 میلیون بیماری ناشی از غذا سبب ایجاد بیماری در جهان می‌شود و متاسفانه 420 هزار نفر به‌دلیل بیماری با منشا موادغذایی جان خود را از دست ‌می‌دهند بنابراین موارد مرگ‌ومیر به‌دلیل بیمارهای با منشا غذا، تلفات جانی زیادی در جهان ایجاد می‌کند.

در بین بیماری‌های با منشا مواد غذایی عوامل عفونی که ایجاد‌ کننده اسهال هستند همچنان از مهم‌ترین عوامل ایجاد بیماری در سراسر جهانند البته نقش آلاینده‌های شیمیایی و مخاطرات آن‌ها در تامین ایمنی موادغذایی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

بدون تامین ایمنی و سلامت موادغذایی، امنیت غذایی برقرار نمی‌شود بنابراین مخاطراتی که از طریق موادغذایی رخ می‌دهد می‌تواند سبب بروز بیماری در مصرف‌کنندگان شود و این امر از جنبه تامین و برقراری امنیت‌غذایی نیز بسیار حائز اهمیت است.

ایمنی موادغذایی علاوه ‌بر ارتباط تنگاتنگ با امنیت‌غذایی نقش مهمی در اقتصاد جامعه و زنجیره ارزش در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی دارد و به‌همین‌دلیل اعتقاد بر این است ایمنی و سلامت غذا یکی از ارکان توسعه پایدار در هر جامعه است.

برقراری ایمنی غذا یک وظیفه اجتماعی است که علاوه‌بر دولت و همه آحاد جامعه اعم از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان موادغذایی در طول زنجیره ایمنی غذا در آن نقش دارند و به همین علت امسال شعار روز جهانی غذا  «ایمنی غذا وظیفه همگانی است» انتخاب شده است تا همه دست‌اندرکاران و حلقه‌های دخیل در زنجیره ایمنی موادغذایی به نقش خود بیشتر توجه کنند و برای تامین سلامت جامعه از طریق تهیه و مصرف موادغذایی سالم تلاش کنند.

 

 

دکتر جاودان

 

تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٨ خرداد ١٤٠٠  |  کد خبر : ٢٢٩٥٣ | تعداد نمایش خبر : 318
 

خروج