صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


مادر باردار 140 کیلویی مینابی فرزند 4 کیلو و 500 گرمی خود را از دست داد
 

دکتر محمد مورخ؛ رئیس بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب از مرده زایی مادر در 9 ماهگی خبر داد و گفت: مادر باردار اهل و ساکن یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان میناب که دارای وزن بالایی بود، توسط دکتر محبوبه نصراللهی؛ متخصص زنان و زایمان بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب سزارین شد که متأسفانه نوزاد وی دچار مرده زایی شده بود.

دکتر نصراللهی با ادامه این مطلب که این خانم دارای اضافه وزن بوده و به همین دلیل مبتلا به بیماری های دیابت بارداری و پرفشاری خون بوده و با توجه به وخامت حال بیمار و عدم مراجعه به موقع به مراکز درمانی نامبرده بلافاصله بدون فوت وقت برای حفظ جان مادر، بیمار به اتاق عمل انتقال و اقدام به سزارین این خانم 140 کیلویی نمود.

 وی افزود : متأسفانه این بیمار در دوران بارداری تحت نظر هیچ یک از پزشکان متخصص زنان نبوده و  به دلیل وزن بالا و همچنین بیماری هایی که به واسطه وزن بالا متحمل شده بود، نوزاد 4 کیلو و پانصد گرمی در شکم وی مرده به دنیا آمد.

 دکتر محبوبه نصرالهی با اشاره به اینکه اکثریت بیماران جنوب شرق کشور خصوصاً میناب با مسمومیت حاملگی، پرفشاری خون، فقر آهن، سوء تغذیه و یا عدم کنترل آن مواجه هستند و یکی از علل آن خوردن غذاهای محلی پر نمک مانند سوراغ و مهیاوه خصوصاً در دوران باداری می باشد، در پاسخ به این سؤال که آیا در زنان چاق عوارض حاملگی هم بیشتر است یا خیر، گفت: بلی، اولاً قدرت باروری در زنان چاق کاهش می یابد و ثانیاً بعد از حامله شدن شیوع حاملگی عارضه دار در این افراد بیشتر است. در این افراد شانس دیابت بارداری، پره اکلامپسی یا به اصطلاح مسمومیت بارداری، لخته شدن خون در رگها، سکته های مغزی، عفونت دستگاه ادراری و نیز عوارض بعد از زایمان مثل خونریزی های بعد از زایمان افزایش قابل ملاحظه ای دارد.

 وی گفت : احتمال نیاز به سزارین نیز در افراد چاق بیشتر از سایرین است و همچنین چاقی عامل خطر مهمی برای عفونت بعد از سزارین است و نیز عوارض و خطرات بیهوشی در اینها نیز زیادتر است.

 همچنین در زنان مبتلا به چاقی مفرط احتمال نارسایی قلبی در حوالی زمان زایمان نیز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه چاقی در این نوع مادران شانس عوارض در جنین را هم زیاد می کند، گفت: کلاً ناهنجاری های مادرزادی در جنین های مادرهای چاق دو تا سه برابر بیشتر است، از جمله نقایص قلبی و نقایص کانال عصبی و شیوع مرده زایی نیز در اینها بیشتر است. در افراد چاق احتمال شیردهی نیز کمتر است.

نکته دیگر اینکه در افراد چاق نه تنها عوارض حاملگی افزایش می یابد، بلکه احتمال شکست برخی از روش های جلوگیری از حاملگی هم بالاتر است.

البته علی رغم این عوارض، باید توجه داشت که گرفتن رژیم برای کاهش وزن در طول بارداری حتی در افرادی هم که چاقی مفرط دارند، اصلاً توصیه نمی شود. گرفتن رژیم توسط مادر برای رشد و نمو جنین مضر است.

افراد چاق باید در طول حاملگی افزایش وزن محدودی در حد ۷ یا ۶ کیلوگرم داشته باشند و قبل از حامله شدن برای کاهش وزن تلاش کرده و یا در غیر این صورت این کار را به بعد از زایمان موکول کنند.

همچنین این بیمار پس از 4 روز بستری در بخش مراقبت های ویژه با حال عمومی خوب ترخیص شد.

تاریخ درج خبر : جمعه ١٢ آبان ١٣٩٦  |  کد خبر : ٩٧٤١ | تعداد نمایش خبر : 1676
 

 


خروج