صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح کرد:
کمبود پزشک و کادر درمانی به ویژه در روستاهای هرمزگان / دستگاه‌های اجرایی به دستورالعمل‌های بهداشتی بیشتر توجه کنند
 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: اگر تا پایان خردادماه مرگ‌ومیر ناشی از کرونا نداشته یا کاهش پیدا کند به‌طور حتم پیک کرونا را طی کرده‌ایم.

دکتر حسین فرشیدی افزود: از ابتدای شیوع کرونا در هرمزگان ۳۱ نفر با PCR مثبت فوت کردند، ۴۶ نفر PCR منفی اما سی‌تی‌اسکن آنها نشان می داد که مبتلا هستند که بر روی هم ۷۷ نفر را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه در خصوص امتحانات دانشگاه‌ها و مدارس به‌صورت استانی تصمیم گرفته می‌شود، اضافه کرد: باید برای دانش‌آموزانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف یا در منزل فردی بیمار است باید برای امتحانات نیز اتاق ایزوله‌ای برایشان در نظر گرفته شود و در جلسه‌ای امروز با محوریت امتحانات مدارس نیز تصمیم‌گیری می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون با کمبود شدید پزشک و کادر بهداشتی به‌ویژه در روستاها روبه‌رو هستیم، تصریح کرد: در بیمارستان های استان نیز با کمبود پرستار هم مواجه هستیم.

فرشیدی با اشاره به اینکه انتظار داریم دستگاه‌های اجرایی به دستورالعمل‌ها توجه کنند، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مسئول توزیع ماسک در بین ادارات نیست و خوشبختانه در استان هرمزگان اکنون هیچ کمبودی در زمینه تولید ژل و محلول و ماسک نداریم.

وی ادامه داد:  در کنترل و مدیریت بیماری در استان استانداری هرمزگان، دادگستری هرمزگان، سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان، صنایع و بنگاه‌های اقتصادی، پایگاه‌های بسیج، آتش‌نشانی، شهرداری بندرعباس، سمن‌ها و سازمان بازرسی نیز همکاری بسیار مناسبی داشته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با اشاره به اینکه برخی ادارات مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، بیان کرد: به‌طور مثال در فرودگاه نباید افراد بدون ماسک وارد شوند اما شاهد هستیم در بررسی‌ها این موضوع در برخی موارد رعایت نمی‌شود و حتی فاصله گذاری اجتماعی نیز رعایت نمی گردد.

وی با اشاره به اینکه از این پس دستگاه‌های اجرایی که به دستورالعمل‌ها توجه نکنند به دستگاه‌های ذی‌ربط معرفی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: هفته گذشته به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا پیشنهاد دادیم که دولت یا استان یارانه‌ای به دستگاه‌ها اجرایی اعطا شود تا در تهیه ماسک مناسب نیز دچار مشکل نشوند.

فرشیدی در خصوص بازگشایی مجدد بازار ماهی‌فروشان بندرعباس با بیان اینکه تأمین ماهی با توجه به فرهنگ استان هرمزگان نیز امری عمومی است، عنوان کرد: بازار ماهی‌فروشان از سایر اماکن توزیع ماهی‌فروشان بسیار بهداشتی تر است و افرادی که یک ماه تحت نظارت بوده‌اند در حال حاضر مشغول فعالیت هستند.

وی ادامه داد: کسی که وارد محوطه می‌شود حتی اگر تب سنجی شود نمی‌توان تضمینی داد که فرد تست کووید ۱۹ آن منفی است پس باید بهداشت فردی رعایت شود و استفاده از ماسک و دستکش استفاده شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان شایعات فضای مجازی که به‌طور مثال این مجتمع یا محله کرونا در آن شایع شده نیز صحت ندارد، بیان کرد: با ضدعفونی ساده نیز ویروس از بین می‌رود پس رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی امری مهم است.

وی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی نیز ضدعفونی شهری به‌صورت مه پاش را رد کرده است، اظهار کرد: اکنون توسط سازمان آتش‌نشانی نیز امر ضدعفونی شبانه در بندرعباس انجام می‌شود اما به‌صورت هدفمند و نقاطی که در تماس بیشتر است باید انجام شود.

فرشیدی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ هزار نفر اتباع بیگانه در هرمزگان حضور دارند، تصریح کرد: شش نفر اتباع بیگانه مثبت کرونا بستری و زیر ۲۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که مابقی در خانه قرنطینه هستند.

 

 
رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

 

تاریخ درج خبر : سه شنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٩  |  کد خبر : ١٧٦٥٢ | تعداد نمایش خبر : 133
 

 


خروج