صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


افراد در معرض خطر باید در نیمه شهریورماه نسبت به واکسیناسیون آنفلوانزا اقدام کنند
 

 

بیشترین میزان عوارض مرتبط با بیماری آنفلوانزا در افراد در معرض خطر بروز می‌کند این افراد هر ساله از نیمه‌شهریور ماه نسبت به انجام واکسیناسیون علیه آنفلوانزا اقدام کنند.

دکتر مهدی حسنی آزاد متخصص بیماری های عفونی ضمن بیان این مطلب گفت:  منظور از افراد پرخطر، کودکان کمتر از دو سال، افراد بالای ۶۵ سال، بیماران مبتلا به آسم و مشکلات ریوی، بیماران با مشکلات و بیماری‌های کبد، بیماری های هماتولوژی مانند سیکل سل و سرطان خون، افراد با نقص ایمنی، خانم های باردار،  افراد دیابتی،  افراد خیلی چاق،  بیماران تشنجی و سکته مغزی،  افراد ساکن در خانه سالمندان ، افرادی که زیر ۱۹ سال سن دارند و آسپرین مصرف می کنند و همچنین تمامی کادر درمان که با بیمار سرو کار دارند می باشد.

دکتر حسنی آزاد با عنوان این که بیماری آنفلوانزا اصولاً از آبان ماه هر سال شروع و تا اردیبهشت ادامه دارد افزود: انجام واکسیناسیون باعث می شود که افراد از عوارض جدی مرتبط با این بیماری در امان باشند.

این پزشک متخصص عفونی همچنین در ادامه افزود: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها می تواند علاوه بر ایجاد مقاومت دارویی باعث، کاهش سطح ایمنی بدن و بروز عوارض جدی در بیماران  گردد.

حسنی آزاد در ادامه گفت: بهترین درمان برای بیماران آنفلوانزا در روزهای اولیه استراحت و مصرف مایعات گرم می باشد و بهترین روش پیشگیری شستشوی مداوم دستها ، پرهیز از روبوسی، در آغوش گرفتن و دست دادن،  همچنین استفاده از ماسک های ساده در زمان ارتباط با بیماران برشمرد.

وی عنوان کرد استفاده از کورتون و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند دگزامتازون و هیدروکورتیزون در روزهای اولیه شروع بیماری شاید به صورت موقت برای ۲۴ ساعت، علائم بیماری را کاهش دهد ولی در بسیاری از مواقع باعث بروز عوارض جدی بیماری به دلیل سرکوب نمودن سیستم ایمنی بدن خواهد شد لذا توصیه  اکید می شود در روزهای اول بیماری به منظور کاهش دردهای عضلانی و علائم بیماری از مصرف چنین داروهایی خودداری گردد.

همزمان با شیوع بیماری آنفلوانزا ، کلاس آموزشی در همین خصوص توسط دکتر حسنی آزاد با همکاری واحد کنترل عفونت  برای کارکنان در مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم(ص) برگزار شد.

 

 

 


 

تاریخ درج خبر : شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٨  |  کد خبر : ١٦٣٦٨ | تعداد نمایش خبر : 313
 

 


خروج