صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


مهمترین معضل بهداشتی در جهان و کشور بیماری های غیرواگیر است
 

پزشک مرکز توسعه سلامت کیش گفت: بیماری های قلبی عروقی یکی از مهمترین معضلات بهداشتی در جهان و کشور ما ایران در سال های اخیر است که می بایست با پیشگیری و مداخلات به موقع در جهت فرهنگ سازی و آموزش از اتلاف هزینه در بخش درمان جلوگیری کنیم.

دکتر ستاریان افزود: افزایش میانه سنی جمعیت، رشد سریع شهرنشینی و زندگی کم تحرک، کنترل بیماری های عفونی بوسیله آنتی بیوتیک ها و واکسیناسیون و افزایش تنش های روحی – روانی باعث شیوع بیشتر این بیماری ها شده است.

وی ابراز کرد: به مناسبت هفته سلامت مردان و کمپین مغز، یک دوره کلاس آموزشی با موضوع عوامل خطر در بیماری های قلبی و عروقی و سکته های مغزی در شرکت بوت سرویس و مهران برگزار شد.

دکتر ستاریان به عنوان مدرس در این دوره از کلاس ها به ذکر نکاتی در این خصوص پرداخت و عنوان کرد: عوامل خطرزای بیماری های قلبی عروقی شامل فشارخون بالا، کم تحرکی، مصرف دخانیات، اضافه وزن و چاقی و تغذیه ناسالم می باشند.

وی تصریح کرد: فعالیت فیزیکی کافی و مناسب نقش مهمی در سلامت قلبی عروقی ایفا می کند. این نقش از طریق افزایش توان عضله قلب، کاهش وزن، کاهش فشارخون، کاهش کلسترول بد و کلسترول تام، افزایش کلسترول خوب و افزایش حساسیت به انسولین اعمال می شود.

دکتر ستاریان تأکید کرد: بیماری های قلبی می تواند با علایم مختلف از جمله درد قفسه سینه، فشار و سنگینی و درد با انتشار به شانه، گردن، بازو و فک پایین، احساس سبکی سر، سرگیجه شدید، سنکوپ، تنگی نفس، عرق کردن و ناراحتی معده و حالت تهوع بروز کند. سرعت عمل و ارجاع فوری در این بیماران بسیار اهمیت دارد.

مدرس دوره آموزشی مذکور در خصوص علایم خطر در سکته های مغزی نیز گفت: این سکته ها به علت عدم اکسیژن رسانی به سلول های مغز روی می دهد که ممکن است ناشی از انسداد عروق مغزی و آمبولی مغزی و خونریزی مغزی باشد. سکته های مغزی به صورت احساس ضعف و بی حسی ناگهانی در یک طرف بدن، اختلال ناگهانی بینایی (دوبینی، تاری دید، کاهش ناگهانی بینایی یک طرفه، اختلال میدان بینایی)، اختلال ناگهانی در تکلم (از دست دادن توانایی صحبت کردن، لکنت زبان، سنگین شدن زبان، مشکل در درک صحبت های دیگران، پاسخ های بی مورد)، سردرد شدید و ناگهانی، گیجی ناگهانی و بهم خوردن تعادل و سرگیجه شدید بروز می کنند.

 

این پزشک در پایان توصیه کرد: برای پیشگیری از بروز سکته های قلبی عروقی، کنترل منظم فشارخون، عدم مصرف دخانیات، حفظ کلسترول و قند خون، کم کردن وزن، فعالیت بدنی، معاینات پزشکی منظم و مصرف نکردن مشروبات الکلی توصیه می شود.

تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦  |  کد خبر : ١١٠٢٦ | تعداد نمایش خبر : 116
 

 


خروج