مقاله / هپاتیت های ویروسی
 

هپاتیت هاي ویروسي یکي از اصلي ترین چالش هاي سلامتي در جهان هستند كه بار این بیماري در جهان بالا است.

شایعترین علت هپاتیت هاي ویروسي عبارتند از هپاتیت هاي ویروسي A ، B ، C ، D و E

هپاتیتهاي B و C علت اصلي بیماري مزمن كبدي هستند كه ميتوانند به سیروز، سرطان كبد و مرگ منجر شوند.

هپاتیتهاي ویروسي به خصوص هپاتیتهاي B و C براي دهه ها در سراسر جهان به عنوان قاتلي خاموش مطرح بود.

بر اساس گزارش منتشره  برآورد مي شود هر سال4/1 میلیون مرگ به علت سیروز و سرطان كبد در جهان رخ مي دهد كه 47 درصد آن به علت هپاتیت B و 48 درصد به علت هپاتیت C بوده است .

در ایران شیوع هپاتیت B در جمعیت عمومي در كل كشور كمتر از5/1 درصد است . لذا ایران جزو كشورهاي با شیوع كمتر هپاتیت B محسوب مي شود. شیوع هپاتیت C در جمعیت عمومي در ایران كمتر از 5/0  درصد می باشد.

 

هپاتیت بیماری است که در آن کبد دچار التهاب می شود و فعالیتش را مختل می کند. کبد عضوی است که در بسیاری از فعالیت های حیاتی بدن مانند مقابله با عفونتها، متوقف کردن خونریزی، پاک کردن خون از سموم و داروها و ذخیره انرژی در بدن نقش دارد.

این بیماری به علت های مختلفی ایجاد می شود یکی ازاین علت ها، آلودگی به ویروس هپاتیت B است.

این ویروس در کبد انسان جایگزین شده و تکثیر می نماید.مواد تولید شده توسط این ویروس ها به گردش خون می ریزند. هر کسی که این ذرات کوچک در خون او وجود داشته باشد، فرد آلوده تلقی می شود .

 

بیماری هپاتیت می تواند بدون علامت باشد و یا علایمی بسیار شدید همراه با گرفتاری شدید کبدی ایجاد کند. معمولا پس از ورود ویروس به درون بدن و پس از دوره نهفتگی، علایمی شبیه سرماخوردگی مثل ضعف، خستگی، احساس کسالت، بی اشتهایی، تب، درد عضلانی، التهاب مفاصل و بثورات پوستی ممکن است ایجاد شود .

 

در اغلب موارد تشخیص آلودگی به ویروس هپاتیت B با انجام تست آزمایشگاهی صورت می گیرد.

راههای انتقال

1- خون و فرآورده های خون: سابقه تزیق خون آلوده به ویروس، استفاده از سرنگ مشترک جهت تزریق، خالکوبی و تاتو کردن یا سوراخ کردن گوش باوسایل آلوده، استفاده از مسواک یا تیغ ریش تراشی که می تواند آلوده به خون باشند و فرو رفتن اتفاقی سوزن آلوده به ویروس در بدن.

2-انتقال از طریق مادر آلوده به نوزاد: این راه مهمترین راه انتقال بیماری هپاتیتB در ایران است .

3-انتقال از راه جنسی

انتقال از طریق اقدامات دندانپزشکی: انجام اقدامات دندانپزشکی در مراکزی که از وسایل غیربهداشتی و با روش های غیرصحیح وسایل خود را ضدعفونی می نمایند، می تواند موجب انتقال بیماری شود .

ویروس هپاتیت B در اثر برخورد های ساده روزانه مانند صحبت کردن، دست دادن، بوسیدن، در آغوش گرفتن و یا در مکان هایی مانند استخر منتقل نمی شود .

ویروس هپاتیت B در خارج از بدن انسان در برابر حرارت و عوامل شیمیایی بسیار مقاوم است .

 

هپاتیت مزمن نیاز به درمان دارد و در صورت درمان دارویی می توان آن ها را تبدیل به حالت غیر فعال کرد. در صورت عدم درمان، امکان پیشرفت به سمت سیروز کبدی(تنبلی کبد) وجود دارد و در برخی شرایط که سیروز پیشرفت کند، پیوند کبد درمان دیگر خواهد بود.

هدف اصلي از درمان بیماران مبتلا به هپاتیت  B مزمن، افزایش بقاء و بهبود كیفیت زندگي مبتلایان است.  درمان باعث پیشگیري از پیشرفت بیماري و در نهایت باعث پیشگیري از ایجاد سرطان كبد مي شود.  

اهداف جانبي كه براي درمان مبتلایان مد نظر است عبارتند از : پیشگیري از انتقال ویروس از مادر مبتلا به فرزند- سركوب فعالیت مجدد ویروس هپاتیت B - در نهایت پس رفت فیبروز و سیروز در بیماراني است كه مبتلا به سیروز و فیبروز پیشرفته هستند.

 

بهترین راه مقابله با ابتلا به هپاتیت B تزریق واکسن آن است. به همین دلیل واکسیناسیون آن در کلیه نوزادان  و افراد در معرض خطر انجام می شود. این واکسن معمولا در سه نوبت و به فواصل یک ماه و 6 ماه پس از اولین تزریق می باشد.

چند نکته در خصوص واکسیناسیون :

متولدین 1368 به بعد علیه هپاتیت ب واکسینه شده اند.

مراکز بهداشتی گروه های پرخطر و در معرض خطر را واکسینه می کنند.

گروه های در معرض خطر شامل آرایشگرها، دانشجوهای پزشکی و پیراپزشکی و دستیاران دندان پزشکی،  افرادی مبتلا به هپاتیت سی پرسنل خدماتی بیمارستان و مراکز بهداشتی، آتش نشانان،  مادران باردار،  اهداکنندگان خون.

کلیه این افراد به صورت رایگان در مرکز بهداشت واکسینه می شوند مابقی افراد در بخش خصوصی واکسینه می شوند.

افراد مبتلا با نظر پزشک معالج می توانند واکسن هپاتیت B را دریافت نمایند.

واکسن هپاتیت B کم عارضه ترین واکسن می باشد و کشور ایران هم از جمله تولید کنندگان این واکسن محسوب می شود.

 

 

 

منبع :راهنمای کشوری مراقبت هپاتیت

 

حنانه پورمحمد کارشناس بیماریها

تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨  |  کد خبر : ١٥٤٩٦ | تعداد نمایش خبر : 177
 

 


خروج