مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان میناب:
کشتارهای غیرمجاز دام زمینه ساز شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هستند
 

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان میناب گفت : کشتارهای غیرمجاز زمینه ساز شیوع بیماریهایی از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هستند و برای رفع این خطر هم دامپزشکی نظارت خود را دقیق تر انجام دهد و هم مردم باید از مصرف گوشت های فاقد مهر و برچسب خودداری کنند.

دکتر حسینی، افزود: دام هایی که به صورت غیرمجاز کشتار شده اند سلامت آنها هیچ تضمینی ندار؛ گوشت دامهای با منشا تامین و کشتار نامعلوم و غیرمجاز، می تواند در فصل گرم سال عامل انتقال بیماریهای کشنده از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو باشد‌.

وی بیان کرد: در کشتارهای مجاز که نظارت بهداشتی و شرعی روی آنها انجام می شود، لاشه ها بعد از ذبح با قرار گرفتن در مرحله پیش سرد سپس ۲۴ ساعت بعد از آن در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد که این روش ضامن پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو است که در بسیاری از کشتارهای بدون نظارت، این مرحله انجام نمی شود.

دکتر حسینی یادآور شد: هنگام ذبح در کشتارگاه، وضعیت سلامت دام، قبل و بعد از کشتار از لحاظ وجود بیماری مورد بررسی دامپزشکان  قرار می گیرد و در صورت مشاهده علائم بیماری زا، از چرخه کشتار و مصرف حذف می شوند که این مرحله نیز در کشتارهای بدون نظارت و خانگی انجام نمی شود.

 

 

 

تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٥ تير ١٣٩٨  |  کد خبر : ١٥٢٦٨ | تعداد نمایش خبر : 341
 

 


خروج