صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت درمان 


مقاله / داغدیدگی و کرونا

 

با شیوع ویروس کرونا، متاسفانه خانواده هایی عزیزان خود را بدلیل ابتلا به این بیماری از دست می دهند، اما متاسفانه خانواده های داغدیده علاوه بر اندوه و فقدان آن عزیز از دست رفته با شرایط دشوار دیگری نیز روبرو هستند، از آنجایی که به خانواده های داغدیده بدلیل رعایت پروتکل های بهداشتی اجازه برپایی مراسم سوگواری و خاکسپاری مطابق آیین داده نمی شود، از این رو خانواده های سوگوار نمی توانند بطور معمول با فرد متوفی دیدار و آیین خداحافظی و وداع را انجام دهند، یا اینکه بطور معمول بر آرامگاه آنان حضور یابند و با برپایی مراسم اجتماعی مربوط به عزاداری تا حدی بتوانند هیجان منفی خود را تخلیه کنند، لذا در نظر گرفتن و مهیا سازی بعضی شرایط می تواند به فرایند سازگاری با بحران به بازماندگان مساعدت شود.

۱) از آنجایی که با بوجود آمدن موقعیت بحران کنونی، اجازه و امکان برگزاری آیین سنتی مراسم عزاداری وجود ندارد بهتر است ترتیباتی اتخاذ شود که این گونه مراسمات با مشارکت کمترین تعداد افراد نزدیک به خانواده یا حتی مشارکت فقط اعضای خانواده برگزار شود.

۲) در صورت امکان می توان همگی اعضای خانواده و خویشاوندان در یک ساعت مشخص به صورت مجازی با هم‌ همراه شوند تا با برپایی مراسم یادمان و بزرگداشت، همانند آیین خواندن دعا بطور دسته جمعی، یادآوری خاطرات مربوط به عزیز از دست رفته یا هر گونه آیین فرهنگی و سنتی دیگر موجبات تسلی خاطر بازماندگان و رفع تنش و داغ ناشی از فقدان کمک کرد.

۳) در نظر گرفتن هر گونه فعالیتی که بتواند احساس امنیت خاطر و آرامش را در داغدیدگان بوجود آورد مثلا می توان یک وقت از روز یا هفته را به یاد فرد متوفی اختصاص دهند و به‌ برپایی آیین نیایش و دعا و یا هرگونه فعالیت معنوی بپردازند.

۴) می توان با یاد و خاطره عزیز از دست رفته به انجمنهای ‌نیکوکاری یا خیریه مساعدت و کمک کنند یا به افراد مستمند به یاد او کمک‌ کنند.

۵) یادآوری این موضوع که همه گیری ویروس تمام خواهد شد و آنان می توانند در زمان مناسب مراسم یادمان عزیز از دست رفته را به شکل مرسوم و دلخواه خود برگزار کنند، این مراسم می تواند در هر زمان که برای خانواده های سوگوار معنی دار‌ و پر اهمیت است برگزار شود مثل سالگرد روز تولد و ......

۶) باید در نظر داشت که عموم افراد احساس اندوه و خشم و انکار و حتی تقصیر و گناه را در فقدان و سوگ تجربه میکنند، این احساسات و هیجانات منفی کاملا طبیعی هستند. با پذیرش این گونه احساسات بهتر است با نزدیکان خود در این زمینه گفتگو کنند.

۷) در نظر داشتن اجتناب و خودداری کردن از مصرف خودسرانه دارو و الکل یا مواد برای سرکوب و یا کاهش احساسات منفی

۸) در صورت لزوم و نیاز میتوانند از کمک روانشناس یا روانپزشک بهره مند شوند.

دکتر فرنگیس جمالی زاده مرکز روانپزشکی ابن سینا

 

 

مقاله کرونا

 

تاریخ درج خبر : شنبه ١٢ مهر ١٣٩٩  |  کد خبر : ١٩٢٠٢ | تعداد نمایش خبر : 84
 

خروج