صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت درمان 


رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان وزارت بهداشت:
رشد سریع اهدای عضو در هرمزگان از افتخارات بزرگ این استان است
 

 

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان وزارت بهداشت هرمزگان را الگوی بسیار خوبی در زمینه اهدای عضو برای سایر استانها عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در کمتر از 2 سال توانسته آمار بسیار خوبی در زمینه اهدای عضو داشته باشد و این امر نشان از بخشندگی مردم این قسمت از سرزمین کشور و تلاش و همت والای کارکنان واحد اهدای عضو در این استان است.

دکتر مهدی شادنوش با بیان اینکه استان سمنان و شهرستان شاهرود بالاترین شاخص اهدای عضو در کشور را به خود اخصاص داده اند بیان کرد: با توجه به اینکه تا 2 سال پیش خبری از اهدای عضو در هرمزگان نبود این استان توانست با همت والای مسئولان و مردم بخشنده و ایثارگر، رشد بسیار چشمگیری در این زمینه داشته باشد و این از افتخارات بزرگ این استان در حوزه سلامت است.

وی ابراز کرد: هرمزگان از آبان 1397 تا کنون آمار بسیار خیره کننده ای در کشور ایجاد کرده است که این موضوع سبب شده هر گاه به سایر استانها می رویم تلاش همکاران دانشگاه هرمزگان را بعنوان الگو بیان کنیم.

دکتر شادنوش با اشاره به اینکه واحد اهدای عضو هرمزگان یکی از واحدهای نوپا در کشور می باشد، اظهار کرد: در مدت زمان کمی از آغاز بکار این واحد در هرمزگان شاهد رشد بسیار خوبی در زمینه اهدای عضو در استان هستیم.

وی در جمع خانواده های اهداء کنندگان عضو و جمعی از مردم بندرعباس با تاکید بر لزوم انجام کار فرهنگی در بحث اهدای عضو عنوان کرد: یکی از سیاستهای دانشگاه علوم پزشکی انجام کار فرهنگی در بستر جامعه و در بین مردم است؛ بی شک با حمایت های معنوی که از حوزه سلامت انجام می دهید خدمات ارزنده ای در استان با همکاری مسئولان ارائه خواهد شد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: همکارانی داریم که در کمال گمنامی تلاش می کنند، و کارهای بسیار بزرگی انجام می دهند. تیمی بیش از 150 نفر به صورت منظم و دقیق طی 4 ساعت در تلاش هستند تا از ابتدا قلبی را از یک بیمار مرگ مغزی دریافت کنند و در نهایت این قلب در سینه بیمار دیگری به تپش خود ادامه دهد.

شادنوش اضافه کرد: تیم پیوند با توجه به سختی کار که با استرس و حساسیت بالایی همراه است این کار بزرگ را انجام می دهد و هیچ اسمی از آنها نیست و در کمال گمنامی به خدمت خود ادامه می دهد.

وی خاطر نشان کرد: بزودی شاهد خبر های بسیار خوبی در حوزه سلامت استان هرمزگان خواهیم بود.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان کشور با ارائه توضیحاتی در خصوص بیمار مرگ مغزی و عدم بازگشت دوباره یک بیمار مرگ مغزی به دنیا گفت: اندامهای یک بیمار مرگ مغزی از جمله قلب، کلیه ها کبد، ریه و ... فقط با استفاده از تنفس مصنوعی می توانند چند روزی در بدن بیمار به حیات خود ادامه دهند و در نهایت پس از فاسد شدن بافت های مغز و انتشار سموم در خون از بین می روند.

دکتر کتایون نجفی زاده افزود: خانواده های بیماران مرگ مغزی که عزیزشان را از دست داده اند شرایط بسیار سختی دارند، و اینجاست که همکاران واحد اهدای عضو در این شرایط سخت برای جلب رضایت خانواده های این عزیزان تلاش می کنند.

وی اظهار کرد: در سال 1383 نخستین جشن نفس در کشور با هدف ترویج فرهنگ اهدای عضو و همچنین تامین عضو برای نیازمندان به عضو همزمان با پیوند ریه آغاز شد.

جشن نفس با حضور خانواده های اهداء کننده عضو، مسئولان حوزه پیوند وزارت بهداشت، مسئولین استانی و جمع کثیری از مردم هرمزگان در سالن شهید آوینی بندرعباس با اجرای برنامه های متنوع و تقدیر از خانواده های اهداء کنندگان عضو برگزار شد.

 

 

 

 


 

تاریخ درج خبر : يکشنبه ٣ آذر ١٣٩٨  |  کد خبر : ١٦٢٢٠ | تعداد نمایش خبر : 254
 

 


خروج