صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت درمان 


با اهداء اعضاء بدن جوان مرگ مغزی هرمزگانی؛
سه بیمار نیازمند پیوند عضو در شیراز زندگی دوباره یافتند
 

عمل پیوند اعضای بیمار مرگ مغزی هرمزگانی که صبحگاه امروز توسط فلوشیپ اعزامی از شیراز برداشته شده بود با موفقیت به سه بیمار در شیراز که در لیست پیوند عضو بودند انجام گردید.

طی این عمل کبد بیمار مرگ مغزی 29 ساله هرمزگانی به یک آقای 41 ساله و یکی از کلیه های بیمار به یک خانم 44 ساله و کلیه دیگر به یک خانم 33 ساله با موفقیت پیوند شده است.

دکتر امیرحسن ربانی، فلوشیپ پیوند عضو در خصوص موارد حائز اهمیت در یک پیوند موفق گفت: در پیوند سازگاری خونی فرد دهنده پیوند با گیرنده بسیار مهم است؛ همچنین سازگاری بافتی یا HLA در پیوندها خصوصا پیوند کلیه بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که هماهنگ بودن HLA ریسک پس زدن پیوند را بسیار کمتر  می کند.

همچنین به لحاظ اندازه کبد نیز تطابق نسبی جسه دهنده و گیرنده مهم است مثلا نمی توان یک کبد مربوط به یک فرد چاق را به یک فرد دیگری که اندام لاغری دارد پیوند زد همچنین کیفیت کبد فرد اهدا کننده بسیار حائز اهمیت می باشد.

دکتر ربانی با بیان اینکه شناسایی بیمارانی که نیاز به پیوند کبد دارند و ارجاع انها به مراکز پیوند شانس بهبو این بیماران را بسیار زیادتر خواهد کرد یادآور شد: در بسیاری از موارد با یک پیوند کبد بسیاری از مرگ های ناشی از بیماری کبد اتفاق نخواهد افتاد.

وی در ادامه در خصوص شرایط عمومی فردی که اهدا عضو می کند افزود: هیچ محدوده سنی وجود ندارد اما اصولا افراد بالای 70 سال گزینه مناسب اهدای عضو نمی باشند، فرد دهنده باید فاقد بیماریهای عفونی باشد، عفونت های قارچی منع انجام عمل پیوند می باشد همچنین در عفونت های فعال هم عمل پیوند توصیه نمی شود، فرد دهنده عضو باید سرطان بدخیم نداشته باشد.

دکتر ربانی در خاتمه در پاسخ به این سوال که چرا در استان هرمزگان یک مرکز پیوند اعضا راه اندازی نشده است گفت : بدون تردید راه اندازی مرکز پیوند عضو با هزینه های بالایی همراه است و باید تیم های تخصصی و علاقمند نیز آموزش های لازم را فرا گیرند؛ اما مهمترین مسئله قبل از راه اندازی این مرکز، تامین زیرساخت ها و نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو خصوصا از بیماران با مرگ مغزی که هیچ امیدی به بهبودی آنها نمی باشد است. چرا که بدون تردید اگر مجهزترین مرکز نیز در هر جای کشور ساخته شود تا زمانی که اهدا کننده به اندازه کافی وجود نداشته باشد اتلاف وقت و انرژی است.

 

 

تاریخ درج خبر : شنبه ١٤ مهر ١٣٩٧  |  کد خبر : ١٢٧٩٦ | تعداد نمایش خبر : 346
 

 


خروج