صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت تحقیقات و فناوری 


در مراسم هفته پژوهش صورت گرفت ؛
تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر حوزه سلامت
 

با حضور دکتر سید حسین داودی رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ، دکتر حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ، اعضاء هیئت رییسه دانشگاه و جمعی از کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از پژوهشگران و فناوان برتر حوزه سلامت تقدیر شد.

در ابتدای مراسم دکتر تیمور آقا ملایی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه با اشاره به شعار هفته پژوهش " پژوهش تقاضامحور و تجاری سازی فناوری، زیربنای اقتصاد مقاومتی " گفت : انجام فعالیتهای پژوهشی در جهت کسب رتبه در بین دانشگاهها ، نیازمند ایجاد رویکرد مناسب در دانشگاه و مراکز تحقیقاتی است .

دکتر آقا ملایی ابراز کرد : ارتقاء مجلات در دانشگاه نیازمند برنامه ریزی جدی و فعال کردن شوراهای پژوهشی در بستر دانشگاه ها است تا اعضاء هیئت علمی از مجلات دانشگاه بهره مند شوند . همچنین نظارت مستمر بر طرح های تحقیقاتی صورت گیرد ؛ و با پایش و توجه ویژه طرح ها به نتایج قابل قبولی برسند .

وی تصریح کرد : برای نخستین بار نیاز سنجی انجام شد ؛ و پس از اعلام فراخوان طرح های تحقیقاتی بصورت هر 6 ماه یکبار دریافت خواهد شد؛ و باید از طرح های مصوب برآیند کار مشکلات سیستم را حل نماییم ؛ و در نهایت منجر به تغییر یک رویکرد یا اصلاح یک فرایند شود .

دکتر داودی رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت : ما باید علم را به ثروت تبدیل کنیم ؛ در چشم انداز 1404 باید به جایگاه اول اقتصادی و علمی و فناوری منطقه برسیم .

دکتر داودی افزود : پژوهش باید منجر به تکنولوژی و محصولات دانش بنیان شود ؛ اساس و پایه کار آموزش زیر بنایی است . یک پژوهش خوب نتیجه آموزش مناسب در دانشگاه و دانشکده ها است .

وی خطاب به دانشجویان و پژوهشگران گفت: دانشگاه رشد نمی کند مگر با مطالبه خواهی شما ؛ ولی بزرگ بخواهید ؛ خواستن مطالبات بزرگ باعث رشد و توسعه دانشگاه می شود .

دکتر حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت : به لحاظ آموزش در جایگاه خوبی قرار داریم ؛ جزو پنجمین کشور هستیم که نیروهای متخصص در آمریکا داریم ، بیشترین نیروی متخصص پزشکی اتریش ایرانی هستند و از نظر نیروی متخصص در موقعیت خوبی هستیم .

دکتر وطن پور اظهار داشت : بیش از 700 مرکز تحقیقاتی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور وجود دارد . در تمام این مراکز تعداد بالایی مجلات مختلف تهیه و منتشر می شود ؛ لذا نیازمند کیفی سازی این مجلات است .

وی تصریح کرد : همانند دانشگاههای نسل 2 که پژوهش محور هستند؛ دارای رتبه نخست در پژوهش هستیم . ما در سال گذشته بیش از 40 هزار مقاله در دانشگاههای علوم پزشکی چاپ کردیم که اگر هزینه چاپ و نشر هر مقاله 5 میلیون تومان باشد 200 میلیارد تومان پول چاپ مقاله می شود .

دکتر وطن پور عنوان کرد : امروز در دنیا دانشگاهها محل حل مشکلات هستند ؛ محققان به دنبال ارائه پروژه های سنگین در جهت حل مشکلات منطقه و ارتقاء ملی باشند ؛ با توجه به ساحلی بودن استان هرمزگان پتانسیل بالایی در دریا برای انجام طرح های تحقیقاتی وجود دارد .

 

 

 

 

تاریخ درج خبر : دوشنبه ٦ دی ١٣٩٥  |  کد خبر : ٦٥٥٤ | تعداد نمایش خبر : 937
 

 


خروج