صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت تحقیقات و فناوری 


افزایش مالیات و قیمت دخانیات راهکاری مناسب برای کاهش مصرف
 

دبیر علمی کنگره ملی دخانیات و سلامت در بندرعباس گفت: یکی از خروجی های کنگره پیشنهاد افزایش مالیات بر مواد دخانی تولیدی و وارداتی با تأکید بر نرخ خرده فروشی‌ محصولات دخانی به مجلس می باشد و به جد پیگیر هستیم این اتفاق رخ دهد. اما تضادی که وجود دارد ارائه پیشنهاد صفرکردن عوارض برای ورود سیگار به کشور است.

دکتر حسین فرشیدی افزود: مسئولین در ارائه آمارهای خود از افزایش تولید سیگار در کشور سخن می گویند و این در تناقض با کاهش مصرف و تولید مواد دخانی در کشور است، اگر قرار بر این است که آمار پایین بیاید باید در ثابت ماندن تولید تلاش کنیم.

دکتر فرشیدی بیان کرد: در این رابطه پشت این افراد که تمایل به تولید و یا واردات مواد دخانی دارند کارترهای اقتصادی هستند که از به خطر انداختن سلامت مردم سود می برند و دولت نیز ناخواسته با در اختیار گذاشتن ارز مبادله ای و حذف مالیات در قدرت گرفتن آن ها نقش دارد.

وی گفت: در مقابل ما و مردمی که تمایل به حذف مواد دخانی از چرخه مصرف داریم افراد و گروه هایی وجود دارند که برعکس عمل می کنند و از محل فروش، تولید و واردات مواد دخانی سود می برند و کار خود را نیز انجام می دهند.

فرشیدی بیان کرد: حدود ۶۰ هزار مرگ در سال ناشی از سیگار داریم و هزینه های درمانی نیز در این خصوص برای تامین سلامت آن ها بر کشور تحمیل می شود و این موضوع باعث می شود که به نتیجه قابل قبولی نرسیم.

دبیر کنگره ملی دخانیات گفت: ما نسبت به کشورهای منطقه در جایگاه خوبی قرار داریم اما سن مصرف سیگار به ۱۲ سال رسیده است و این بعنوان یک زنگ خطر است.

دکتر کاووس دیندارلو معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به چند برابری بودن مرگ میر ناشی از مصرف دخانیات نسبت به حوادث جاده ای در کشور گفت: مسئولان به خصوص نمایندگان مجلس باید نسبت به تدوین قانون و مقررات منع استفاده از دخانیات در کشور اقدام نمایند، تا تمایل به استعمال دخانیات در بین مردم کمتر شود.

دکتر دیندارلو یکی از راههای منع مصرف دخانیات را افزایش قیمت آن دانست و عنوان کرد: تحقیقات جهانی نشان داده که افزایش قیمت دخانیات می تواند راهکار مناسبی برای اینکه افراد کمتر به این مواد تمایل داشته باشند؛ باشد.

وی اظهار کرد: متاسفانه استان هرمزگان در بحث قلیان جزو رتبه های بالای کشور هستیم؛ با توجه به اینکه سواحل ما باید محلی برای تفریح و گردش خانواده ها باشد؛ جزو مکانهای آلوده از لحاظ عرضه و مصرف قلیان است.

رییس مرکز بهداشت استان تصریح کرد: با آگاه سازی مردم از عوارض ناشی از مصرف دخانیات می توان بخشی از برنامه های پیشگیری و کنترل دخانیات را بطور جدی دنبال کرد و از تحمیل هزینه های درمانی به خانواده ها و دولت جلوگیری نمود.

تاریخ درج خبر : شنبه ٨ دی ١٣٩٧  |  کد خبر : ١٣٦٨٧ | تعداد نمایش خبر : 144
 

 


خروج