صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت آموزشی 


دکتر سید حسین داودی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان :
رسانه ها در ارتقاء فرهنگ باروری سالم در جامعه به دانشگاه کمک کنند
 

دکتر داودی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، درباره علل مرگ مادران باردار و لزوم فرهنگ سازی جهت جلوگیری از این عارضه، با نمایندگان خبرگزاری های کشور در استان هرمزگان جلسه هم اندیشی تشکیل داد .

دکتر داودی ضمن ابزار خرسندی از تشکیل این جلسه و تاثیر رسانه در ایجاد فرهنگ و رفتار و عملکرد لازم در خصوص خانمهایی که قصد ازدواج و یا بارداری را دارند گفت : یکی از بازوهای توانمند برای ارتباط دانشگاه با مردم، رسانه ها هستند که سیاست ما پررنگ تر شدن هر چه بیشتر  و تداوم این همکاری ها از سوی دو طرف است .

وی گفت : از نظر دیدگاه کلی دانشگاه ، حتی یک مورد مرگ مادر هم زیاد است و تمام تلاش ما این است که این موارد را طی سالهای آتی کاهش دهیم و به همین لحاظ بنده شخصا در تمامی کمیته های مرگ مادر حضور داشته و خواهم داشت و با جدیت و بدون هیچ گذشتی موارد را پیگیری و اگر قصوری از همکاران بنده باشد قطعاً برخورد لازم را انجام خواهم داد.

این مقام مسوول تصریح کرد پرونده مرگ مادران باردار پس از بررسی درکمیته دانشگاه درصورتی که قصوری از همکاران باشد ضمن برخورد سازمانی جهت اقدامهای بعدی به سازمان نظام پزشکی ارجاع می شود که مسوولیت مستقیم پیگیری قضایی پرونده با آن سازمان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان تصریح کرد : مرگ مادر از شاخصه های مهم توسعه کشور و همچنین مورد تایید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است که به همین دلیل، پرونده کلیه مرگ مادران باردار در کمیته های کشوری، استانی و شهرستانی بررسی و توسط دانشگاه رصد می شود .

دکتر داودی مهمترین عامل جلو گیری از این اتفاق را وسعت بخشیدن و ارتقاء خدمات سطح یک در استان اعلام کرد و گفت : هدف ما دراین سطح یا همان خدمات پیشگیرانه شناسایی زنان باردار است که به همین منظور فعال کردن هر چه بیشتر خانه های بهداشت و تامین نیروهای مورد نیاز در استان مخصوصاً مناطق محروم در دستور کار قرار دارد .

وی اذعان کرد: البته در بسیاری از مناطق ساختمان خانه های بهداشت بنا شده است و از آنجایی که بهورز باید بومی باشد فرد واجد شرایط جهت احراز پست بهورزی دربعضی مناطق بسیار کم یا اصلا وجود ندارد .

این مقام مسول با اشاره به مناطق خاص استان هرمزگان نظیر شهرستانهای جاسک و بشاگرد گفت : برای ارائه خدمات سطح اول به نحو مطلوب در این شهرستانها با فضای فیزیکی خانه بهداشت مواجهه هستیم  که در برنامه های سال جاری،  توسعه این بخش ها در اولویت است ،و همچنین و با پیگیری های همکاران، 150 بهورز در حال آموزش هستند که پس از اتمام دوره های مورد نظر جهت ارائه خدمت در سطح استان اعزام خواهند شد.

 دکتر داودی ارتقاء پایگاههای سلامت و در سطح شهر و خانه های بهداشت در روستاها را از دیگر علل پیشگیری از مرگ مادران باردار عنوان کرد و افزود : باید تاکید کنم که بروز مرگ مادران باردار در طی 10 سال اخیر سیر نزولی را داشته است و باید در نظر داشت تغذیه مناسب و سبک زندگی از مهمترین علل زایمان سالم و فرزند سالم است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد : البته توسعه در تمامی بخشها نظیر آبرسانی ، راهسازی و سایر موارد توسعه ای زیربنایی، می تواند به کاهش این اتفاق کمک نماید .

دکتر داودی خاطر نشان کرد : در حال حاضر مراقبتهای قبل از بارداری و مشاوره قبل از ازدواج مهمترین مواردی هستند که باید به آنها پرداخته و امیدواریم رسانه ها در این باره هم در جهت توسعه فرهنگ به ما کمک کنند.

وی از پیش نویس طرح "جامع حمایت از مادران باردار در مناطق کم برخوردار" خبر داد و گفت: این طرح برای اولین بار توسط دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارائه شده که امیدوارم بزودی مصوب و اجرایی شود.

شناسایی مادران باردار در مناطق، شبکه اورژانس شهری و روستایی، اسکان رایگان مادران باردار پرخطر که از مناطق کمتر برخوردار به مراکز شهرستانها اعزام می شوند، برنامه هایی است که به پیوست طرح ارائه و در جلسه کار گروه سلامت استان هم مطرح شده است .

دکتر داودی انجام سریع آزمایش و سونوگرافی خارج از نوبت در بدو ورود مادران باردار به بیمارستانها را از دیگر اقدامهای دانشگاه علوم پزشکی استان جهت پشتیبانی از مادران باردار عنوان کرد .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان از پیگیری جهت فعال سازی مرکز جامع سلامت در شهرستان میناب خبرداد و افزود : برای تربیت نیروهای میانی و مراقبین سلامت در مناطق کمتربرخوردار استان فعالیت این مرکز می تواند بسیار کمک کننده باشد.

وی در خصوص کمبود نیروی متخصص در برخی از رشته ها در بعضی از مناطق استان  هرمزگان گفت : در حال حاضر 54 پزشک متخصص تقسیم و به مناطق کمتر برخوردار از امکانات رفاهی و اجتماعی استان اعزام شده اند که در هفته های آتی هم ممکن است تعدادی متخصص دیگر هم اضافه بشود که متاسفانه دانشگاه برای محل اسکان و همچنین پرداخت تمام وقتی به آنها با مشکلات جدی روبرو است .

دکتر داودی در خصوص پیشنهاد طرح اسکان مادران باردار پرخطر در مرکز شهرستان گفت : در کارگروه اختصاصی بانوان استان این موضوع از سوی دانشگاه مطرح و در نهایت مصوب گردید که فرمانداری شهرستان ها طی نامه ای کلیه دستگاههای دولتی را موظف کنند در خصوص محل اسکان برای مادران باردار پرخطر همکاری لازم را با دانشگاه داشته باشند.

وی در بخشی دیگر از صحبتهای خود درباره هر گونه اهمال در کار توسط همکاران در بخش بهداشت و درمان گفت : دانشگاه به عنوان متولی سلامت مردم جامعه ، قطعا تا حصول نتیجه پیگیری می کند و همچنین از رسانه ها خواست که در انعکاس مطالب از این دست، ضمن حفظ و شان مقام پزشکان و دیگر همکاران با دانشگاه مساعدت لازم را داشته باشند.

وی افزود : اعتماد مردم به مسوولین استان در جهت پیگیری موارد اینچنینی و همیاری شهروندان عزیز و رعایت این موضوع در ماندگاری پزشکان در مناطق مخصوصا محروم استان نقش مهمی دارد.

در ادامه این مقام مسوول از 20 هزار و 186 مورد زایمان در 6 ماهه اول سال در استان  هرمزگان خبر داد و افزود : از این تعداد 150 مادرباردار به دلیل بیماریهای مزمن و زمینه ای جزو مادران باردار پر خطر محسوب می شدند که در بخش  icu بستری بودند که متاسفانه 7 نفر آنها فوت شدند اما سایر مادران باردار با تلاش شبانه روزی تیم پزشکی دوره بعد از بارداری را با سلامت طی کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان همچنین از رسانه ها خواست که در اطلاع رسانی مواردی که به سلامت بیشتر مادران باردار ختم می شود به دانشگاه کمک کنند، از جمله تاکید بر مشاوره قبل از بارداری که یکی از مهمترین راهبردها جهت کاهش عوارض دوران بارداری و زایمان هست و مادران عزیز هم حتما قبل از اقدام به بارداری مشاوره های لازم را انجام دهند و نکته بعدی اینکه مادران گرامی به محض آگاهی از بارداری به مراکز بهداشتی و درمانی محل سکونت مراجعه کرده و مراقبتهای لازم را دریافت کنند و اگر دچار بیماریهای مزمن و زمینه ای هستند حتما به پزشک و مامای مرکز و در روستا به خانه بهداشت اطلاع دهند.

دکتر داودی در پایان ابراز امیدواری کرد در خصوص پیشگیری از مرگ مادران باردار، به یاری خداوند و با حمایت تمامی ارگانها و مسوولین محترم استانی و همکاری بیش از پیش رسانه ها بتوان اقدام موثری انجام داد و انشا... شاهد کاهش قابل توجه در تعداد مرگ مادران باردار در سطح استان باشیم.

 

 

تاریخ درج خبر : پنج شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٥  |  کد خبر : ٦١٣٧ | تعداد نمایش خبر : 4947
 

 


خروج