صفحه اصلی > فرهنگ سلامت 


مقاله / ازدواج سالم در جوانان
 

ازدواج فرآیندی است از کنش متقابل بین دو فرد؛ یک مرد و یک زن که برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده اند، مراسمی را برای برگزاری زناشویی خود به پا داشته اند و عمل آنها مورد پذیرش قانون قرار گرفته است.

فواید ازدواج به هنگام:

در دوران نوجوانی و جوانی، شخص با وضعیت های متفاوتی روبرو است که جاذبه های فطری و معنویات او را به سوی کمال و پیشرفت سوق می دهد و جاذبه های غریزی و امیال جنسی در او فعال می شود. هر دو این امیال برای فرد لازم و ضروری است و خدای متعال از روی حکمت و مصلحت برای رشد و کمال انسانیت این کشش ها و جاذبه ها را قرار داده است. برای رسیدن به رشد متعادل باید هر دو را به طور صحیح و از راه اصولی پیش برد تا کار به یک مسیر باریک و خطرناک کشانده نشود.گزینه ازدواج یکی از موارد صحیح و منطقی برای رشد معنوی و ایمن بودن از طغیان های جنسی برای نسل جوان است؛ البته همت والدین و کمک آنها در حل مشکل ضروری است. بهار ازدواج، دوران جوانی است. در این دوران شور و نشاط مخصوصی بر انسان حاکم می باشد. این فرصت البته با شرایط و زمینه های خودش، راهی است که شخص می تواند از آن نهایت فایده و لذت را احساس کند و شور و صفا در این سنین بیشتر به چشم می خورد.

معیارهای یک ازدواج سالم چیست؟

انتخاب همسر از مهمترین تصمیمات فرد در زندگی است؛ زیرا می تواند آینده فرد را رقم بزند. تشکیل خانواده سالم، متعادل و پایدار مانند هر امر مهم دیگری به تفکر منطقی و تلاش و کوشش نیازمند است. جوان می بایستی بر اساس معیارهای اصولی و منطقی همسر آینده خود را شناسایی و انتخاب نماید و آنگاه به انجام پیوند زناشویی اقدام کند. به صورت کلی، اصالت خانوادگی به عنوان اساسی ترین معیار انتخاب همسر شناخته می شود. ایمان، اخلاق نیکو و روان سالم و تناسب زوجین و ویژگی های ظاهری، سنی، تحصیلی، فرهنگی، تربیتی و اعتقادی از موارد اساسی در انتخاب همسر می باشد.

مزایای ازدواج سالم برای آقایان

تلاش بیشتر برای کسب درآمد و امرار معاش، ریسک کمتر در روی آوردن به مواد مخدر و مشروبات الکلی، داشتن ارتباط بهتر با فرزندان و خانواده، احتمال کمتر به ارتکاب جرم و جنایت، احتمال کمتر درخودکشی  

مزایای ازدواج سالم برای بانوان  

حمایت بیشتر بانوان در جامعه به عنوان همسر و مادر، امنیت و آرامش بیشتر، ایجاد رابطه اجتماعی فعال تر و مطمئن تر در جامعه، داشتن ارتباط مناسب با همسر و فرزندان، داشتن روابط زناشویی سالم و مطمئن، داشتن روحیه خوب و سلامت روانی نسبت به بانوانی که ازدواج نکرده اند.

               

مزایای ازدواج سالم برای اجتماع

زمانی که در جامعه درصد افرادی که در یک ازدواج سالم هستند بیشتر شود، مزایای بیشماری به همراه آنها به اجتماع وارد        می شود، از جمله :

·         دارا بودن شهروندان سالم از نظر احساسی و رفتاری

·         کاهش خشونت های خانوادگی

·         کاهش آمار جرم و جنایت

·         کاهش میزان مهاجرت

·         افزایش ارزش دارایی های افراد

 

زینب مهربخش  (کارشناس سلامت جوانان مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس)

رفرنس: برگرفته از کتاب ازدواج مناسب برای جوانان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

 

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٨ شهريور ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨٩٨١ | تعداد نمایش خبر : 132
 

 


خروج