صفحه اصلی > فرهنگ سلامت 


مقاله / شیر مادر گوهر بی همتا
 

تغذيه با شير مادر بهترين شروع در زندگي هر كودك است. سالانه بيش از يك ميليون كودك در اثر ابتلاء به بيماري هاي اسهالي، عفونت هاي تنفسي و ساير عفونت هاي ناشي از تغذيه ناكافي با شيرمادر ميميرند.

بسياري از كودكان از بيماري هايي رنج مي برند كه اگر با شير مادر تغذيه مي شدند، هيچگاه به آن مبتلا نمي شدند. تغذيه با شير مادر همواره به حفظ سلامت مادران نيز كمك مي كند. سازمان جهاني بهداشت و يونيسف، تغذيه انحصاري با شير مادر را از زمان تولد به مدت  6 ماه و همچنين تداوم تغذيه با شير مادر را همراه با تغذيه تكميلي تا پايان 2 سالگي يا بيشتر توصيه مي كنند.

تعداد زيادي از مادران در بسياري از كشورها، شيرخوار خود را تا قبل از 4 ماهگي با شير مصنوعي تغذيه مي كنند و بسياري از آنها نيز ممكن است تغذيه با شير مادر را قبل از سن 2 سالگي قطع كنند. دلايل رايجي كه معمولاً براي اين اقدام ذكر مي كنند، اين است كه بسياري از مادران تصور مي كنند كه شير آنها كافي نيست و يا در شيردهي با مشكلات گوناگوني روبرو مي شوند.

بعضي اوقات علت، اشتغال به كار مادر در بيرون از خانه است و مادر در مورد چگونگي تداوم شيردهي آگاهي ندارد و يا  هيچكس براي كمك به مادر وجود ندارد يا مراقبت هاي بهداشتي و توصيه هائي كه از سوي كاركنان بهداشتي درماني ارائه مي شود، در جهت حمايت از تغذيه با شير مادر نمي باشد.

فعالیت ها ی برنامه ترویج تغذیه باشیر مادر، به صورت آموزش، ارائه خدمات و حمایت مادران از طریق تغذیه شیرخواران با شیر مادر توسط کلیه مراقبین بهداشتی و بهورزان و پزشکان و کارشناسان تغذیه در مراکز و خانه های بهداشت می باشد.

مزاياي رواني تغذيه با شير مادر

تغذيه با شير مادر به ايجاد رابطه عاشقانه و صميمي ميان مادر و كودك كمك مي كند و باعث مي شود مادران از لحاظ احساس و عواطف خود را غني احساس كنند. تماس نزديك زودرس بلافاصله پس از زايمان به استحكام اين رابطه كمك مي كند. اين رابطه پيوند عاطفي ( Bonding) ناميده مي شود.

اگر تماس زودرس بين مادر و كودك و تغذيه با شير مادر بلافاصله پس از زايمان برقرار شود، كودكان كمتر گريه كرده و رشد و نمو سريعتر خواهند داشت.

مادراني كه شير مي دهند، نسبت به شيرخوار خود محبت بيشتري نشان داده و در مورد مراقبت كودك و تغذيه او با شير مادر در شب، خيلي كمتر شكايت مي كنند و همچنين نسبت به كودكانشان كمتر بدرفتاري ( كودك آزاري) كرده و يا آنان را ترك مي كنند.

 

بررسي هاي متعددي نشان داده كه تغذيه با شير مادر به ارتقاء ضريب هوشي كودكان كمك مي كند. نوزادان كم وزن كه در هفته هاي اول زندگي با شير مادر تغذيه مي شوند، در سال هاي بعدي نسبت به كودكاني كه با شير مصنوعي تغذيه شده اند، از بهره هوشي بالاتري برخوردارند.  

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١١ مرداد ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨٦٧٢ | تعداد نمایش خبر : 137
 

 


خروج