صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت غذا و دارو 


مصرف کالاهای آرایشی بهداشتی قاچاق، تهدیدی جدی برای سلامت
 

دوره "سلامت غذا و مصرف صحیح داروها و شناخت بیشتر تجهیزات پزشکی" با حضور رابطین سلامت در سالن رازی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

در این دوره عنوان شد: نظارت بر تولید مواد خوراکی و لوازم بهداشتی و آرایشی بر عهده سازمان غذا و دارو می باشد و این سازمان متولی اصلی سلامت جامعه است؛ بسیاری از مواد خوراکی و لوازم بهداشتی و آرایشی از طریق قاچاق وارد کشور می گردد که مشکلاتی را برای مصرف کننده ایجاد می کند و از افراد خواسته شد که کالاها را به صرف ارزان بودن، خریداری نکنند و به برچسب اصالت و سلامت کالا (مهر معاونت غذا و دارو و پروانه ساخت) توجه نمایند.

نحو شناسایی محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی وارداتی مجاز از نوع تقلبی آن توجه به برچسب اصالت می باشد؛ بر روی کلیه محصولات غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی خارجی (وارداتی) بایستی برچسب اصالت و سلامت کالا نصب شده باشد.

این برچسب حاوی کد 16 رقمی بوده که با لایه پاک شونده از نوع مرغوب پوشیده شده؛ با خراشیدن آن لایه و ارسال کد 16 رقمی زیر آن به شماره سامانه پیامکی مندرج بر روی برچسب، تلفن گویا، مراجعه به آدرس سایت یا از طریق دانلود اپلیکیشن TTAC می توان از مجاز یا تقلبی بودن کالای مورد نظر مطلع گردید.

در ادامه همایش، به عوارض مصرف مواد بهدشتی و آرایشی غیر مجاز و مصرف خودسرانه داروها اشاره شد و بین اعضاء شرکت کننده، بروشورها و کتابچه هایی جهت آگاهی بخشی بیشتر توزیع شد.

در ادامه پیرامون مصرف مکمل ها و ویتامین ها در دوران بارداری، شیردهی و رده های سنی خاص مثل نوزادان و افراد میانسال، صحبت شد و همچنین تأکید گردید در خصوص مصرف ویتامین D در رده های سنی مختلف، در صورت بروز علایم کمبود این ویتامین، ابتدا مراجعه به پزشک صورت گیرد و پس از تست غربالگری، مصرف ویتامین D طبق تجویز پزشک انجام شود.

 

همچنین در خصوص مصرف قرص آهن در رده های سنی مختلف به خصوص دوران بارداری و شیردهی، بهتر است مصرف آن یک ساعت قبل و یا یک ساعت بعد از مصرف لبنیات و چای و داروهای آنتی اسید باشد و مصرف فولیک اسید، از سه ماه قبل از بارداری یا به محض اطلاع از بارداری توصیه می گردد.

تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٧ تير ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨٤٨٣ | تعداد نمایش خبر : 240
 

 


خروج