صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت غذا و دارو 


با محوریت پیشگیری و تشدید مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور در معاونت غذا و دارو؛
کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه برگزار شد
 

کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه با محوریت پیشگیری و تشدید مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور با حضور اعضاء در سالن اجتماعات معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

دکتر فاطمه دباغ معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در ابتدای این جلسه گفت: قاچاق کالا به عنوان یک نوع ناهنجاری و آشفتگی اقتصادی، زمانی ظهور می کند که چرخه تولید، توزیع و مصرف و یا واردات قانونی دچار آسیب شود و  نتیجه آن عدم انضباط و شفافیت در گردش کالاست که به نوبه خود مهمترین چالش در فرایند مبارزه با قاچاق کالا به شمار می رود.

وی افزود: اصلاح فرآیند تولید، توزیع و فروش و یا واردات قانونی، می تواند به برقراری انضباط در بازار و شفافیت در گردش کالا کمک نماید.

دکتر دباغ تصریح کرد: مشکلات موجود در تولید و واردات قانونی به خصوص هزینه های بسیار بالای آن در رقابت با کالای قاچاق قابل اعتنا می باشد؛ چنانچه امکان گردش کالای قاچاق در بازار فراهم گردد، این مشکل به مراتب عمیق تر می شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: قاچاق کالاهای سلامت محور، علاوه بر ضررهای مالی و مادی، سلامت مردم را نیز تهدید می کند و لذا مسئولیتی سنگین بر دوش تصمیم گیران این حوزه برای شفاف سازی گردش کالای این بخش نهاده شده است.

وی ابراز  کرد: با توجه به برآورد به عمل آمده، سالانه حدود سه میلیارد دلار کالای سلامت محور به کشور قاچاق می شود که ۱۰ درصد گردش مالی آن است؛ این میزان شامل حداقل ده درصد دارو و تجهیزات پزشکی، بیش از ۵۰ درصد مکمل ها، صد درصد داروهای غیر رسمی، بیش از  ۳۰ درصد مواد غذایی و خوراکی (کنسروها، آشامیدنی ها،کمپوت ها) و ۴۰ درصد اقلام آرایشی می باشد.

دکتر دباغ با اشاره به قاچاق کالاهای سلامت محور عنوان کرد: متأسفانه برخی از کالاهای سلامت محور به صورت همزمان در معرض قاچاق و تقلب قرار دارند و اطلاع رسانی عمومی از طریق رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی، نقش تعیین کننده ای در فرهنگ سازی، آگاهی بخشی مردم و تأمین سلامت جامعه دارد.

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٤ تير ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨٣٦٦ | تعداد نمایش خبر : 302
 

 


خروج