صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت غذا و دارو 


با همکاری اداره کل صنعت و معدن و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان صورت گرفت:
تقدیر از اصناف دوستدار سلامت
 

همایش اصناف دوستدار سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و اداره کل صنعت و معدن استان با حضور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، مدیر کل صنعت و معدن استان، معاون غذا و دارو دانشگاه، رییس اتاق اصناف بندرعباس و جمع کثیری از برگزیدگان اصناف هرمزگان در سالن غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزار شد.

دکتر جاودان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در آغاز این مراسم با اشاره به سلامت که از بزرگترین عنایات خداوند است گفت: سعی کنیم قدر سلامتی را بدانیم و این نعمت را خصوصا در هفته سلامت مورد توجه بیبشتر قرار دهیم؛ تا با فرهنگ سازی و آموزش در راستای تحقق شعار سازمان بهداشت جهانی حرکت کنیم.

وی افزود: همه سازمانها جزو زیرساختهای سلامت محسوب می شوند؛ و باید در جهت حفظ و ارتقاء سلامتی جامعه بکوشند؛ چرا که فقط 20 تا 25 درصد وظیفه و اختیارات مجموعه وزارت بهداشت در جهت تامین سلامت مردم است و مابقی بر عهده سایر سازمانها و مجموعه ها در جامعه است.

دکتر جاودان اظهار کرد: اگر انجام خدمت در جهت کاهش عوامل آسیب رسان به سلامت به وسیله اصناف تامین شود؛ شاهد کاهش یک سری بیماریها از جمله بیماریهای روده ای و همچنین بیماریهای قلبی و عروقی، فشار خون، دیابت و انواع سرطانها و حتی بیماریهای شغلی کارکنان اصناف را در پی خواهد داشت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: اگر بخواهیم شهری آباد و اقتصادی پویا داشته باشیم؛ انتظار می رود به مسائل مهمی از جمله، شاخص های بهداشت محیط و بهداشت فردی پرسنل توجه داشته باشیم.

دکتر جاودان در پایان با اشاره هزینه های ناشی از بار بیماریها بر اقتصاد کشور اظهار داشت: متاسفانه از علل بروز بیماری دیابت در کشور، مصرف نادرست و زیاده روی مواد غذایی همچنین استفاده از مواد غذایی ناسالم است؛ که سالانه 10 هزار میلیارد تومان بابت هزینه های ناشی از این بیماری در کشور صرف می شود.

جلالی رییس اتاق اصناف بندرعباس با بیان اینکه همکاری بسیار خوبی فی مابین معاونت بهداشتی دانشگاه و اصناف برقرار است؛ گفت: برگزاری کارگاهها و آموزشهای لازم با محوریت دانشگاه علوم پزشکی کمک شایانی به ارتقاء و سطح آگاهی اصناف خواهد کرد؛ که تا کنون این امر به خوبی محقق شده است.

رییس اتاق اصناف بندرعباس خاطر نشان کرد: تعامل و هم اندیشی گام موثری است؛ در ارتقاء سطح سلامت جامعه . لذا با هم اندیشی و هم افزایی در جهت پیشگیری از بیماریها و ارتقاء سطح سلامت جامعه این مباحث را به واقعیت تبدیل کنیم.

دکتر فاطمه دباغ معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به تکمیل زنجیره غذایی سالم گفت: با همراهی اداره کل صنعت و معدن، معاونت غذا و دارو و سایر سازمانها این امر محقق خواهد شد.

دکتر دباغ با اشاره به نظارت و بازرسی بر واحد های تولیدی و کارخانجات افزود: در سال گذشته 111 مورد نظارت و بازرسی مستمر از واحدهای تولیدی و کارخانجات تولید مواد غذایی، فراورده های بهداشتی انجام شد.

وی تصریح کرد: در ادامه بازرسی ها بیش از ۱۶۵ مورد نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاههای همکار در راستای اطمینان خاطر از سلامت فراورده های تولیدی کارخانجات مواد غذایی در استان داشتیم .

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطر نشان کرد: در راستای تجلیل از اصناف دوستدار سلامت کارخانجات و واحدهای تولیدی را که بر اساس شاخص ها و معیارهایی که تعریف شده بود، شامل عملکرد مناسب و شرایط تولید بهینه، حضور مستمر مسئولین فنی در محل و نظارت در فرایند ساخت و تولید، رعایت برچسب نشانگر رنگی تغذیه و حرکت در راستای اهداف وزارت بهداشت برای کاهش بیماریها مثل کاهش مصرف قند نمک و چربی تلاش کرده اند؛ از آنان در این مراسم تقدیر شد.

 

 

تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٢ ارديبهشت ١٣٩٦  |  کد خبر : ٧٨٢٨ | تعداد نمایش خبر : 463
 

 


خروج