صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت بهداشتی 


توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان صورت گرفت:
انجام مانور آمادگی در برابر بلایا
 

دکتر غلامعلی جاودان؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حاشیه برگزاری مانور تیم های بهداشتی گفت: گاهی سوانح و حوادث تلنگری است برای خود ما و ما باید در هر زمان و مکان از آمادگی کاملی در جهت برخورد با بلایا برخوردار باشیم.

دکتر جاودان با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه افزود: هر چند زلزله جزو حکمت خداست، اما این اتفاق برای حادثه دیدگان و مردم ایران بسیار سخت و دلخراش بود؛ لذا کمک و یاری رساندن به آسیب دیدگان زلزله موجب کاهش آلام و آرامش خاطر آنان خواهد شد.

وی اقدامات قبل و بعد از بحران را آمادگی همه جانبه و برنامه ریزی دقیق تیم های مختلف بهداشت و درمان، جستجوی مصدومان و اجساد، اقدامات اورژانسی جهت نجات مصدومان، سلامت و بهداشت عمومی، پیشگیری از بیماری روده ای و واگیر و مراقبت و درمان مصدومان و بازماندگان حادثه توسط کارشناسان سلامت روان عنوان کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: در هنگام بروز حوادث برنامه ریزی ها بر اساس  نظام شبکه حاکم است و سازماندهی بر اساس این ساختار خواهد بود. لذا تیم بهداشتی به عنوان تیم مداخله گر سطح یک شناخته می شود.

دکتر جاودان تصریح کرد: لازمه اینکه تیم بهداشتی به عنوان مداخله گر سطح یک در بحران در زمان قبل و بعد از حادثه موثر واقع شود، حضور افراد و تیم های مداخله گر در محل مورد نظر خود الزامی است و این امر با سازماندهی تیم های مختلف سطح یک از جمله بیماری ها، بهداشت محیط، سلامت روان، پزشکی و پرستاری، آموزش سلامت و تغذیه محقق خواهد شد.

 

رییس مرکز بهداشت استان در پایان خاطر نشان کرد: کشور ایران در بین 10 کشور بحران خیز دنیا رتبه 6 را از لحاظ بلایای طبیعی به خود اختصاص داده است و از طرفی استان هرمزگان به عنوان سومین استان بلاخیز در کشور شناخته شده است. پس یکی از مهمترین ضروریات، برگزاری مانورهای آمادگی در برابر بلایا توسط دانشگاه علوم پزشکی به عنوان یکی از دستگاههای مؤثر است.

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٤ آبان ١٣٩٦  |  کد خبر : ٩٩٠٦ | تعداد نمایش خبر : 253
 

 


خروج