صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت بهداشتی 


پس از اجرای مانور فوریت های بهداشت محیط و برنامه سلامت نوروزی ؛
طرح نظارت بر مراکز عرضه مواد غذایی و بازار در هرمزگان کلید خورد
 

مراسم افتتاحیه مانور فوریت های بهداشت محیط و برنامه سلامت نوروزی سال ۹۶- ۹۵ با حضور مهندس اکرمی معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان ، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ، معاونین بهداشتی و درمان دانشگاه مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه و بازرسان و کارشناسان بهداشت محیط سراسر استان در سالن کوثر دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد و با مانور خودرویی در سطح شهر بندرعباس پایان یافت .

دکتر سید حسین داودی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: ۷۴ گروه نظارت با 16۳ کارشناس بهداشت محیط از امروز تا پایان تعطیلات نوروز 96 بر رستورانها، مراکز خدماتی رفاهی بین راهی و مغازه های فروش مواد غذایی نظارت می کنند.

دکتر داودی افزود: وظیفه کارشناسان بهداشت محیط سرکشی به این اماکن و کنترل سلامت محیط مراکز تهیه و تولید غذا و سلامت کارکنان آن است.

وی اظهار کرد : با مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی در مرتبه نخست به متخلف تذکر داده می شود و در صورت تکرار واحد صنفی پلمپ می شود.

مهندس بهروز اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار هرمزگان در حاشیه این مانور گفت: از امروز گشتهای نظارت بر قیمت کالا و خدمات، ترافیک و تعزیرات حکومتی در سراسر هرمزگان آغاز شده و تا 15 فروردین نیز ادامه دارد.

مهندس اکرمی افزود: ماموران این گشتها وظیفه کنترل بازار، نظارت بر رفتار ترافیکی رانندگان و جلوگیری از تخلفهای صنفی به عهده دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت : این مانور به منظور فعالیت در ایام تعطیلات نوروزی و جهت کسب آمادگی برای استقبال از مسافرین نوروزی با هدف تشدید نظارتهای بهداشتی هدفمند بر فعالیت مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی و تفریحی و توریستی و همچنین آغاز برنامه بسیج سلامت نوروزی سال 1396 از یکم اسفند ماه ۹۵ لغایت ۱۵ فروردین ۹۶ با خورروهای مزین به شعارهای بهداشت محیط ظهر امروز در محل ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزار شد.

دکتر غلامعلی جاودان افزود : در طرح سلامت نوروزی که از ابتدای اسفندماه آغاز شده است تشدید نظارتهای بهداشتی هدفمند بر فعالیت مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی، تفریحی، توریستی در شهرستان های استان در ایام نوروز اعمال می شود .

دکتر جاودان تصریح کرد: کارشناسان و بازرسان بهداشت محیط از ابتدای اسفند ۹۵ لغایت 15 فروردین در قالب 74 اکیپ در خارج از ساعات اداری تا ساعت 8 شب و در برخی نقاط استان تا ساعت 12:30 شب در اکیپ های دو نفره به نظارت در حوزه های مواد غذایی و اماکن عمومی می پردازند.

وی یادآورشد: در هر شهرستان یک مسئول در واحد بهداشت محیط همه مسائل و مشکلات را رصد کرده و شکایات را دریافت و پیگیری می کنند.

دکتر جاودان، با اشاره به اینکه امسال اکیپ های بازرسی از تجهیزات پیشرفته تری استفاده خواهند کرد ابراز کرد: اکیپ های بازرسی مجهز به تجهیزاتی اند که روغن، مقدار pH، نمک را در مواد غذایی در محل اندازه گیری می کند که مشخص شود موادغذایی طبق استاندارد طبخ شده است یا خیر.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به این نکته که  تمامی این نظارتها به دلیل این است که مسافران تعطیلات خوبی را پشت سربگذارند یادآورشد: مسافران می توانند با مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی با سامانه 190 تماس حاصل نمایند و شکایات خود را مطرح کرده و پس از 24- 48 ساعت بسته به نوع بحرانی بودن موضوع شکایات بررسی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: تلفن تماس استانی و شهرستانی جهت پاسخگویی به شکایات مردمي از طريق رسانه هاي استاني و شهرستاني به صورت شبانه روزی (از 8 صبح تا 10 شب جوابگویی مستقیم و از 10 شب تا هشت صبح به صورت پیغامگیر) می باشد. گفتنی است اطلاع رسانی در راستای مشارکت مردمی با اعلام شماره سامانه بهداشت 190 می باشد. 

دکتر جاودان بیان داشت: هر شهرستان یک اکیپ مستقر در اداره داشته و مابقی تیمهای هر شهرستان کار بازدید از اماکن حساس  در ایام نوروز را بر عهده دارند .

 

رییس مرکز بهداشت استان وظایف تیم های بازرسی را نظارت بر اماکن حساس ، نظارت بر مراکز حساس ، نظارت و کنترل بهداشت موادغذایی با اولویت موادغذایی حساس ، بازرسی از سامانه آبرسانی و کنترل دخانیات عنوان کرد .

تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٥  |  کد خبر : ٧١٣٢ | تعداد نمایش خبر : 273
 

 


خروج