صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت بهداشتی 


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خطبه های پیش از نماز جمعه بندرعباس:
سلامتی نعمتی بزرگ و موهبتی الهی است
 

دکتر غلامعلی جاودان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه بندرعباس گفت: سلامتی نعمتی بزرگ و موهبتی الهی است و تأمین سلامت حق همه انسانهاست.

دکتر جاودان در جمع نمازگزاران بندرعباسی، انسان سالم را محور توسعه پایدار دانست و عنوان کرد: در دین اسلام سلامتی جزو نیاز اساسی بشریت بشمار می رود؛ لذا به راهکارها و توصیه های بسیار زیادی در زمینه تغذیه، روابط اجتماعی، مسائل زناشویی و صدها موارد دیگر توسط بزرگان دینی اشاره شده است.

وی اظهار کرد: در احادیث و روایات، به نقل از پیامبر مکرم اسلام و ائمه اطهار، بر حفظ سلامتی تأکیدات زیادی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به هفته سلامت و شعار این هفته  “پوشش همگانی، برای همه و در هر کجا” ابراز کرد: این هفته با یادآوری اهمیت نعمت سلامتی و تأکید بر پیشگیری و حفظ سلامتی، یکم تا هفتم اردیبهشت ماه نسبت به اطلاع رسانی عمومی و فرهنگ سازی در جامعه توسط متولیان بهداشت و درمان کشور اقدام می شود.

وی تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سایر سازمان ها و نهادهای همکار برای تأمین سلامت مردم تلاش می کند.

دکتر جاودان به دو بخش بیماری های واگیر و  غیر واگیر در جامعه اشاره کرد و افزود: در گذشته، مهمترین عوامل مرگ و میر، بیماری های واگیر بود؛ اکنون به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و همت کارکنان حوزه بهداشت و درمان کشور، بسیاری از بیماری های واگیر در کشور کنترل و یا به مرحله حذف رسیده اند.

رییس مرکز بهداشت استان  عنوان کرد: امروزه بیش از ۷۵ درصد مرگ و میر در کشور مربوط به بیماریهای غیر واگیر است که مهمترین آن بیماری های قلب و عروق، دیابت و انواع سرطان ها می باشد.

وی تصریح کرد: شیوع و بروز چشم گیر بیماری های غیرواگیر موجب تحمیل هزینه های بالایی بر خانواده ها و دولت خواهد شد؛ در سال های اخیر، اقدامات بسیار خوبی توسط وزارت بهداشت، از جمله اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت با افتتاح و راه اندازی مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاههای بهداشتی در سطح شهرها و روستاها، خصوصاً در حوزه پیشگیری صورت گرفته است.

 

دکتر جاودان در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات بسیار خوب دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از آغاز طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و بیان داشت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت، با کاهش  چشمگیر مرگ و میر مادران باردار و کودکان همراه بودیم؛ همچنین کنترل بیماری های ژنتیکی، بکارگیری و افزایش پزشکان در سطح مراکز شهر و روستا، ساخت خانه های بهداشت و پوشش بسیار خوب خدمات دندانپزشکی با افتتاح ۷۶ مرکز دندانپزشکی در مراکز روستایی استان، بخشی از دستاوردهای این طرح عظیم در استان بوده است.

تاریخ درج خبر : شنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٧  |  کد خبر : ١١٥١٢ | تعداد نمایش خبر : 163
 

 


خروج