صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت بهداشتی 


معاون بهداشتی وزارت بهداشت در بندرعباس:
حساسیت بهداشتِ هرمزگان به دلیل همجواری با کشورهای شرقی ایران است
 

معاون بهداشتی وزارت بهداشت بر حساسیت برنامه های بهداشتی در استان هرمزگان به دلیل نزدیکی به کشورهای شرق ایران، تأکید کرد.

دکتر علیرضا رئیسی در جلسه هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، ضمن بیان این مطلب، گفت: همسایگی با کشورهای شرقی حساسیت مسائل بهداشتی در این استان را بالا برده است. نقش بهداشت در هرمزگان بسیار مهم و استراتژیک است.

وی با اشاره به این که خیلی از استان ها به دلیل شرایط ویژه، شاخص ها و مسائل بهداشتی خاص خود را دارند، اظهار داشت: همسایه های شرقی ما در بیماری سل آمار بسیار بالایی دارند. این در حالی است که در ایران این آمار 14 نفر در هر 100 هزار نفر است که نشان دهنده توانایی بالای سیستم بهداشت کشور می باشد.

وی افزود: در خصوص بیماری مالاریا نیز ایران دستاورد بسیار درخشانی دارد و در حال حاضر به حذف بیماری بسیار نزدیک شده ایم.

معاون بهداشت با اشاره به این که در آستانه چهلمین سال بیانیه آلماآتا قرار داریم، گفت: در بیانیه آلماآتا PHC تعریف شد که بعد از آن کل دنیا آن را عملیاتی کردند؛ این در حالی است که در ایران 45 سال پیش شبکه بهداشت وجود داشت.

رییسی افزود: یک شبکه مترقی که خروجی آن امروز تبدیل به این شده که ایران در منطقه امروز جزو کشورهای بسیار مورد توجه از نظر شاخص ها و تحقق اهداف شاخص های بهداشتی است.

وی با اشاره به نسبت جمعیت شهرنشین به روستایی در کشور گفت: در حال حاضر نسبت جمعیت شهرنشین به روستا تغییر کرده؛ دو دهه پیش، 70 به 30 درصد نسبت جمعیت روستا به شهر را داشتیم ولی این روند تغییر کرده و جمعیت شهرنشین اکنون زیاد شده است.

رییسی افزود: بار بیماری ها در حوزه غیرواگیر بالای 75 درصد است. بنابراین باید تغییر رویکرد را جدی بگیریم.

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: در کنار این همه بیماری های غیرواگیر نباید از بیماری های واگیر غافل شویم. چون این بیماری ها ماهیت گسترش یابنده ای دارند.

وی افزود: در بحث مرگ و میر مادران در منطقه هرمزگان کارهای خوبی شده ولی توجه و اقدامات بیشتر همچنان مورد نیاز است.

معاون بهداشت ادامه داد: بحث توجه به اجتماعی کردن سلامت نیز یکی دیگر از اولویت های حوزه سلامت است. مردم و سازمان ها باید بیشتر از پیش درگیر موضوع سلامت شوند. چون 75 درصد سلامت در اختیار سایر ارگان هاست.

وی اظهار داشت: یکی از برنامه های دیگر معاونت بهداشتی وزارت، برنامه ایراپن می باشد که در این برنامه، سه سرطان شایع شامل سرطان پستان، دهانه رحم (برای زنان) و سرطان روده بزرگ غربالگری و مورد بررسی قرار می گیرند. این برنامه در خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت اجرا می گردد که میزان احتمال خطر 10 ساله بروز حوادث کشنده و غیرکشنده قلبی عروقی (مانند سکته‌های قلبی و مغزی) در جمعیت هدف (افراد 30 سال به بالا هستند) را حتی در زمانی که علامت‌دار و بیمار نیستند، تعیین می‌کند و متناسب با میزان احتمال به دست آمده اقداماتی برای پیشگیری از بروز بیماری یا عوارض آن صورت می‌پذیرد.

معاون بهداشت گفت: یکی از شاخص های اولویت دار ما جلوگیری از مرگ نوزاد است. دو دهه پیش مرگ نوزاد 150 نوزاد در هزار تولد زنده بود. الان این رقم به زیر 9 نفر در هزار تولد رسیده است. این رقم در هرمزگان 9.5 نفر است که باید برای کنترل آن برنامه ریزی شود؛ هدف گذاری کشوری هم رسیدن به عدد زیر 7 است.

وی خاطرنشان کرد: رسیدن به شاخص 7 مرگ در هزار تولد زنده نوزادان، کار دشواری است و بخش بهداشت به تنهایی قادر به دستیابی به این شاخص نیست؛ بلکه این امر باید با هماهنگی بخش های دیگر از جمله درمان و آموزش صورت می پذیرد.

رییسی افزود: در ارتباط با اولویت های سال 97 طبق قوانین چهارم تا ششم توسعه باید خدمات بر اساس پزشک خانواده و نظام ارجاع انجام شود. اجرای این برنامه بهترین کار برای کنترل هزینه ها  و ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات است. مدل پزشک خانواده طراحی شده و معاونین بهداشت دانشگاهها و مدیران شبکه در دو نوبت در کارگاه های آن شرکت کرده و نظر داده اند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت افزود: این مدل در اجلاس رؤسای دانشگاه ها هم به بحث گذاشته شد. 12 گام اجرایی برای برنامه پزشک خانواده طراحی شده است. راه دیگری جز اجرای این برنامه نداریم. این گام ها با توجه به منابع و پتانسیل ها انشاالله گام به گام اجرایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین برنامه ها ایجاد پرونده الکترونیک است؛ اولویت بعدی ما شکل گیری نظام ارجاع است. در این راستا تکمیل پرونده الکترونیک سلامت در آینده بزرگترین خدمت ما خواهد بود. پرونده الکترونیک یک مدیا است و تمام وقایع سلامتی یک فرد قبل از تولد تا مرگ ثبت خواهد شد؛ در حال حاضر اطلاعات سطح یک در بخش دولتی و بخش بهداشت ثبت می گردد؛ در صورتی که باید سطح دو و سه و همچنین اطلاعات بخش غیر دولتی نیز در پرونده الکترونیک ثبت گردد.

دکتر رییسی تصریح کرد: دو سوم بیماری های غیر واگیر با اصلاح تغذیه پیشگیری می شوند. امروزه بهتر است به جای انجام غربالگری، به حذف ریسک فاکتورها اقدام کنیم؛ پزشک خانواده، پرونده الکترونیک و نظام ارجاع سه اولویت مهم حوزه بهداشت است. بهتر است در حوزه پیشگیری سطح یک بیشتر هزینه کنیم که به نوعی سرمایه گذاری در بخش درمان است.

وی ادامه داد: سال 92 بیش از 40 درصد مراکز شهری و روستایی فاقد پزشک بودند. ولی در حال حاضر در بیش از 97 درصد مراکز پزشک حضور دارد. همچنین زیرساخت های الکترونیکی خوبی ایجاد شده است. باید همه اطلاعات مراجعین ثبت شود و باید از کمک بخش خصوصی هم در این زمینه استفاده کنیم.

 

وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات صورت گرفته در طرح تحول در استان هرمزگان از وضعیت خوب شاخص دندانپزشکی بر اثر اقدامات صورت گرفته در این استان اظهار رضایت کرد.

تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦  |  کد خبر : ١٠٩٩٦ | تعداد نمایش خبر : 134
 

 


خروج