صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت بهداشتی 


معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
به حوزه سلامت و پیشگیری باید بیش از درمان توجه کرد
 

دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دومین روز سفر خود به استان هرمزگان با اشاره به ارتقاء و توسعه بهداشت هرمزگان گفت: استان هرمزگان یکی از استان هایی است که توسعه آن جزو اهداف اصلی طرح تحول نظم سلامت می باشد.

دکتر رئیسی افزود: پروژه های متعددی درحوزه بهداشت استان تعریف شده است که از روند پیشرفت پروژه ها و همچنین برنامه هایی که برای پیشرفت شاخص های بهداشتی صورت گرفته، بازدیدهایی انجام شد.

ویبااشاره به بازدیدهای روز گذشته از مراکز بهداشتی درمانی ایسین، تازیان و مرکز خدمات جامع سلامت پیامبر اعظم(ص) ابراز کرد: خوشبختانه اتفاقات خیلی خوبی در سطح استان صورت گرفته است و با همکاری و همدلی که بین مسئولین استان وجود دارد و تیم بسیار خوبی که در دانشگاه مستقر است، شاهد روند رو به رشد درحوزه بهداشت استان خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: بیش از یک هزار و 400 مرکز بهداشتی درمانی در این چند سال مورد بازسازی و بهسازی قرار گرفته، بیش از 183 پروژه به بهره برداری رسیده است و بیش از 350 پروژه هم در حال ساخت است که در بازدید اخیر از چند پروژه خوشبختانه پیشرفت خوبی داشته اند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابراز داشت: در رابطه با شاخص های حوزه بهداشت هم نسبت به قبل پیشرفت خیلی خوبی وجود دارد؛ اما باز جا دارد که کارهای بیشتری در این حوزه انجام شود. من خیلی امیدوارم که با توجه به وضعیتی که شاهد هستیم و چشم اندازی که وجود دارد، به زودی شاهد این خواهیم بود که در زمینه شاخص های بهداشت، ارتقاء بسیار خوبی در سطح کشور شاهد باشیم؛ کمااینکه هم اکنون در برخی از شاخص ها از جمله دندانپزشکی و سلامت دهان و دندان نسبت به کشور، این شاخص به عنوان نمونه و ممتاز است و امیدواریم که این امر بتواند ادامه پیدا کند.

دکتر رئیسی با اشاره به طرح سلامت نوروزیبهداشت محیط گفت: تلاش هر ساله همکاران ما در حوزه بهداشت محیط، بر هیچ کس پوشیده نیست و استان هرمزگان هم یکی از استان هایی است که معمولاً مسافرین زیادی به آن مراجعه می کنند. شاهد هستیم که تیم های زیادی در سطح استان تشکیل شده و از 15 اسفندماه بر اساس ابلاغیه ای که از سوی وزارت بهداشت و درمان ارسال شده، فعالیت خودرا به صورت رسمی از امروز آغاز کرده اند.

وی افزود: بیش از 70 تیم در استان تشکیل شده و قریب به 200 نفر هم در این تیم ها فعالیت دارند؛ اماکن حساس مواد غذایی و عرضه مواد غذایی، اسکان و نظارت بر آب و فاضلاب هم از نظر بهداشت محیط، جزو اهداف اصلی است که خوشبختانه طی دو سال گذشته به دلیل مجهز شده کارشناسان ما به دستگاههای پورتابل و آزمایشات قابل حملی که در محل می توانند انجام دهند، برای کنترل بسیار تأثیرگذار است.

دکتر رئیسی عنوان کرد: در سطح کشور هم با تشکیل بیش از یک هزار و 500 تیم، در مجموع، بیش از 5 هزار نفر بسیج شدند که ان شاءالله بتوانند سلامت و امنیت را تأمین کنند و ایام خوبی را رقم بزنند تا مسافران در ایام تعطیلات، با خیال راحت به جاهای مختلف کشور سفر کنند.  

معاون بهداشتی وزارت بهداشت ابراز کرد: همه اماکن تحت کنترل هستند و یکی از کارهای اصلی این است که با همکاری استانداری، شهرداردی و سایر دستگاههای اجرایی ان شاءالله بتوانیم امنیت را از نظر بهداشت محیط فراهم کنیم.  

وی در خصوص تفاوت روند نظارت بهداشت محیط با سال قبل گفت: نسبت به سال گذشته دو اتفاق افتاده؛ یکی اینکه تجربه سال گذشته را داریم و دستگاههای پرتابلی که در اختیار داریم، بسیار مؤثر بودند؛ زیرا در سال های قبل، تا جواب آزمایش مشخص می شد، مواد غذایی توسط مردم مصرف شده بود، ولی با وجود این دستگاه، خیلی سریع تر نسبت به قبل و در محل، آزمایش انجام می شود و این فوق العاده است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت اضافه کرد: امسال تجهیزات خیلی بیشتری در سراسر کشور توزیع شده و همچنین بار میکروبی هم اندازه گیری می شود که سال گذشته به این وسعت نبود و این می تواند خیلی مؤثرتر باشد. برنامه های تیم ها و خودرو ها و اماکن را نیز از قبل مشخص کرده اند و هماهنگی بسیار خوبی با معاونت غذا و دارو و همچنین با شهرداری و سطح استانداری اتفاق افتاده است.

دکتر سیدحسین داودی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز ضمن تشکر و قدردانی از حضور معاون بهداشتی وزارت بهداشت در استان، گفت: طرح نوروزی در استان از 15 اسفندماه آغاز شده و تا 15 فروردین ماه ادامه دارد.

دکتر داودی افزود:  73 تیم در قالب 170 نفر تمام مراکز و امکنه هایی که تقریباً 17 هزار و 113 امکنه را در سطح استان داریم، مورد بازدید قرار خواهند داد. محوریت، تأکید و تمرکز ما بیشتر به امکنه هایی است که در ورودی شهرها قرار دارند و از آنجاست که از میهمانان نوروزی استقبال می کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: همانطوری که تذکر داده شد، ما امسال برای انجام آزمایش، دستگاههای پرتابل را داریم که سعی می کنیم تعداد آن ها را در طی ایام نوروز افزایش دهیم و اکیپ های ما کار خود را از امروز به صورت رسمی آغاز کرده اند و امیدواریم بتوانیم خدماتمان را در سطح استان ارتقاء دهیم.

تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٦  |  کد خبر : ١٠٩٨٩ | تعداد نمایش خبر : 170
 

 


خروج