صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت درمان 


دکتر علویان؛ رییس شبکه هپاتیت ایران در بندرعباس:
معتادان تزریقی و افراد با رفتارهای پرخطر بیشتر در معرض ابتلا به هپاتیت C هستند
 

دکتر سید مؤید؛ علویان فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و رییس شبکه هپاتیت ایران در سمینار یک روزه تازه های بیماری های کبد گفت: این سمینار با رویکرد آموزشی در خصوص بیماری هپاتیت B و C در حال برگزاری است؛ با توجه به اینکه هپاتیت B قابل پیشگیری است، خوشبختانه از سال 1373 واکسن هپاتیت به نوزادان و افراد پرخطر تزریق شده و شیوع این بیماری از شیوع بالای سه درصد به کمتر از دو درصد در اقصی نقاط کشور کاهش پیدا کرده است.

دکتر علویان با اشاره به بیماری هپاتیت C افزود: هپاتیت C بیماری است که در گذشته قبل از سال 1375 از راه تزریق و خون منتقل می شد، امروزه بیشتر در افرادی که سابقه اعتیاد تزریقی و رفتار پرخطر دارند، مشاهده می شود.

وی تأکید کرد: مهمترین پیام ما برای اینکه افراد به این بیماری مبتلا نشوند، دوری از رفتار پرخطر است. اعتیاد به خودی خود یک بلای خانمان سوز است و خطر ابتلا به انواع بیماری ها از جمله هپاتیت B،C  و HIV را با خود به همراه دارد. توصیه دیگری که می توانیم به افراد معتاد داشته باشیم اینکه برای درمان مراجعه کنند، تزریق را کنار بگذارند و از درمان های دارویی مثل متادون استفاده کنند و اگر نمی توانند حداقل از سرنگ مشترک استفاده نکنند.

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد ابراز کرد: خوشبختانه بیماری هپاتیت C امروزه قابل درمان است؛ بیماران صد در صد با داروهایی که در ایران ساخته شده است، درمان می شوند؛ مهمترین پیام ما این است که علاوه بر دوری از رفتارهای پرخطر، اگر کسی در سابقه خودش رفتارهای پرخطری داشته آزمایش دهد و جهت درمان به مراکز درمانی مراجعه کند.

دکتر علویان با اشاره به آمار بالای بیماران هپاتیت در کشور تصریح کرد: در کشور قریب به 1 میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتیت B هستند؛ طبق برآوردهای انجام شده 60 درصد این افراد ناشناخته هستند. در مورد هپاتیت C پیش بینی آماری وجود دارد؛ در سال گذشته ما 186 هزار نفر مبتلا داشتم که تا امروز 10 هزار نفر از این مبتلایان کاهش پیدا کرده است و حدود 176 هزار نفر در کشور مبتلا داریم؛ 70 درصد این بیماران ناشناخته اند.

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به اینکه ناشناخته های بیماری هپاتیت بیشتر از افراد مبتلای شناخته شده است، گفت: برای بیماریابی و درمان سریع باید آموزش همگانی انجام شود. رسانه، کمک، یاور و همراه بسیار خوبی است که بتواند مردم را نسبت به این بیماری آگاه کند، تا آزمایش دهند.

وی خاطر نشان کرد: هر ایرانی حداقل در طول عمرش یک بار آزمایش هپاتیت B را باید چک کند و اگر هر ایرانی رفتاری داشته که پرخطر بوده، انجام آزمایش هپاتیت C برای آن شخص لازم است.

 

 

 

 

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٧ آبان ١٣٩٦  |  کد خبر : ٩٧٩٥ | تعداد نمایش خبر : 142
 

 


خروج