صفحه اصلی > اخبار معاونت ها > معاونت درمان 


کاهش سزارین نیاز به فرهنگ سازی دارد
 

دکتر عبدالله غریب زاده؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص کاهش سزارین گفت: تمایل زیاد به انجام سزارین بدون دلیل پزشکی، متأسفانه در جوانان رو به افزایش است. ترس از درد زایمان، فرزند آوری کم و در سن بالا و تشویق خانواده ها، از جمله علل افزایش سزارین می باشد.

دکتر غریب زاده با اشاره به بالا بودن آمار سزارین در بیمارستان های خصوصی و غیردانشگاهی، عنوان کرد: پس از اجرای برنامه تحول نظام سلامت، دولت با رایگان کردن زایمان طبیعی و افزایش و ساخت اتاق های تک نفره زایمانی (LDR) در بیمارستان های دانشگاهی، در جهت افزایش زایمان طبیعی و کاهش سزارین گام های مثبتی برداشت؛ اما متأسفانه با وجود فرهنگ سزارین محوری در خانواده ها، هنوز شاهد انجام سزارین های بدون دلیل پزشکی و فقط به خواست و اصرار خانواده ها هستیم.

وی افزود: از آنجایی که انجام سزارین، به ویژه بدون دلیل پزشکی می تواند باعث ایجاد خطرات زیادی پس از سزارین برای مادر شود، امیدواریم خانواه ها با آموزش فرزندان خود در این زمینه و مادران باردار با شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان، به کاهش موارد سزارین بی دلیل و ترویج زایمان طبیعی کمک کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ابراز داشت: کاهش 10درصد از کل سزارین نسبت به پایه سال قبل، کاهش 10درصد از کل سزارین بار اول نسبت به سال قبل و کاهش 10درصد از سزارین در زایمان اول از جمله اولویت های معاونت درمان دانشگاه می باشد.

دکتر غریب زاده خاطر نشان کرد: فعال کردن زایمان بدون درد دارویی در 25درصد بیمارستان های دانشگاهی و فعال کردن زایمان بدون درد غیردارویی در کلیه بیمارستان های استان نیز از جمله موارد و اقدامات دیگر در جهت ترویج زایمان طبیعی خواهد بود.

 

 

تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨١٥٨ | تعداد نمایش خبر : 332
 

 


خروج