صفحه اصلی > وبدای مراکز > بندرخمیر 


برگزاری کارگاه آموزشی تدوین برنامه پاسخ به بلایا و فوریت ها (EOP)در بندرخمیر
 

دکتر معصومه شکری زاده؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بندرخمیر گفت: هر اقدامي در كشور زيرشاخه يكي از برنامه هاي كلان و در چارچوب اصول و قواعد است و بلايا و بحران ها به دليل ماهيت غيرقابل پيش بيني، مديريت غيرمنتظره و سختي دارند؛ اما اگر بر اين حوزه برنامه محوري حاكم شود، امور ساختار گرفته و تسهيل مي شود.

دکتر شکری زاده هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی با مفاهیم و مبانیEOP  عنوان کرد و افزود: باید وظایف هر  واحد در مواقع بحران کاملاً ترسیم و نمایان شود.

سمیه شیبانی؛ کارشناس مسئول حوادث و بلایای شبکه بهداشت و درمان بندرخمیر گفت: کشور ما یکی از کشورهایی است که در گذشته دچار بلایا و مصیبت‌های طبیعی شده است و زمینه دچار شدن به این بلایا در این کشور همیشه وجود داشته و دارد؛ بنابراین لازم است آمادگی کامل در مواجهه و مقابله با بحران‌ها را داشته باشیم.

شیبانی اهداف و مباحث این کارگاه را اهمیت توجه به آموزش و افزایش مقاومت سازه ای و غیرسازه ای قبل از وقوع بلایا، انواع مخاطرات طبیعی و انسان ساخت، چگونگی ارزیابی خطر بلایا، تدوین برنامه عملیاتی (EOP)، ارزیابی سریع بهداشتی در شرایط اضطراری، سامانه فرماندهی حادثه جهت پرسنل مرکز بهداشت و بیمارستان، آموزش برنامه دارت (آمادگی خانوار در برابر بلایا ) در سامانه سیب، آموزش طرح سارا (ارزیابی ایمنی خطربلایا) و چکونگی تدوین آمار و شاخص های واحد سلامت بلایا جهت مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت عنوان کرد.

وی ابراز کرد: وقتی یک بحران ایجاد می‌شود، فقط آمادگی یک ایستگاه نمی‌تواند آن بحران را برطرف کند، بلکه همه متولیان دستگاه‌ها باید در آمادگی کامل به سر ببرند تا در موقع بحران با حداکثر سرعت وارد عمل شوند.

 

گفتنی است؛ کارگاه آموزشی 1روزه تدوین برنامه پاسخ به بلایا و فوریت ها با حضور مدیر داخلی بیمارستان نیاپور، مسئولین واحدهای بیمارستان، مسئولین واحدهای ستادی شبکه بهداشت و درمان بندرخمیر، مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت و مسئول مرکز حوادث و فوریت های پزشکی (اورژانس) شهرستان در سالن کنفرانس بیمارستان نیاپور برگزار شد.

تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨٧٠٨ | تعداد نمایش خبر : 165
 

 


خروج