صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


طی عمل بسیار نادردر بیمارستان شهید محمدی
سنگ 14 سانتی متری از حالب جوان هرمزگانی خارج گردید
 

در مرکز آموزشی درمانی  شهید محمدی بندرعباس برای نخستین بار طی یک عمل نادر بزرگترین سنگ حالب  با اندازه  14 سانتی متر از حالب جوان  هرمزگانی خارج گردید

دکترمحمد  ناتمی  متخصص کلیه و مجاری ادراری بیمارستان شهید محمدی با اعلام این خبر گفت:بیمار جوان32 ساله ای بودکه با درد پهلو وعلائم ادراری به این مرکز مراجعه کرد و تحت اقدامات تشخیصی مانند سونوگرافی ، عکس رنگی کلیه ( IVP ) و سی تی اسکن قرار گرفت .

ناتمی افزود : در بررسی های به عمل آمده تشخیص سنگ حالب دو طرفه برای بیمار محرز گردید اما نکته حائز اهمیت آن بود که اندازه یکی از آن سنگ ها که نمای شاخ گوزنی نیز داشت حدود 14 سانت بود و جالبتر آن که با توجه به دو طرفه بودن سنگ حالب  و از طرفی  اندازه بزرگ و نمای شاخ گوزنی یکی از آنها به طور معجزه آسایی کار کرد کلیه های این بیمار حفظ شده بود.

این متخصص ارولوژی با  بیان این نکته که تا به حال گزارشی از سنگی به این اندازه در هیچ کجا منتشر نشده است گفت: با توجه به شرایط بیمار که دچار تنگی مادر زادی قسمت تحتانی میزنای ادراری نیز بود  تحت عمل جراحی  قرار گرفت و در عمل از روش و تکنیک منحصر به فرد ترکیبی جراحی باز و بسته (RIRS ) استفاده شد.

وی یاد آور شد  طی این عمل که برای اولین بار در این مرکز انجام می شد جراحی پیوند حالب نیز  جهت اصلاح نقص مادر زادی برای این بیمار انجام گردید.

متخصص ارولوژی مرکز آموزشی درمانی شهید محمدی با اشاره به این عمل نادر گفت: حالب مجرایی است برای عبور دادن ادرار از کلیه به سمت مثانه که گاهی دردهای ناشی از وجود سنگ در آن بروز می‌کند .تنگ ترین قسمت حالب قسمت انتهایی آن در محل اتصال به مثانه است که به طور متوسط 2 میلیمتر است ولی از آنجا که امکان انعطاف دارد در 95 درصد موارد می‌تواند سنگ‌هایی به قطر 4 میلیمتر را نیز  از خود عبور دهد.

دکتر محمد ناتمی با بیان این که  حرکت سنگ به شکل دردهای ناگهانی و ناتوان کننده که به سمت زیر شکم تیر می کشد نمود می کندو اغلب با علائم گوارشی مانند تهوع استفراغ، دل درد، دل پیچه نیز همراه است، اضافه کرد: درمان سنگ‌های حالب مانند کلیه است اگر سنگ کوچک و اندازه آن بین  2 الی 6 میلیمتر  باشد با دارو دفع می‌شود و در غیر این صورت اقدامات تهاجمی تر صورت می گیرد.  بدین صورت که  در سنگ های 6 میلیمتر تا 2 سانتی متر بر اساس محل سنگ بیمار تحت عمل سنگ شکنی برون اندامی قرار می گیرند و در سنگ هایی با اندازه 2 سانتی متر به بالا عمل جراحی بسته ( PCNL ) در یک یا چند مرحله انجام می شود.

این متخصص کلیه و مجاری ادراردر خصوص علت تشکیل سنگ در حالب گفت بسیار بعید است سنگ به طور اولیه در مجرای حالب ایجاد شود چرا که دائماً ادرار در این لوله در حال حرکت است و سنگ به طور معمول به علت توقف ادرار در یک مسیر شکل می‌گیرد اما در افرادی که به طور مادزادی تنگی حالب داشته باشد به دلیل رکود ادرارممکن است سنگ از ابتدا در حالب  ایجاد شود اما به طور معمول اکثر سنگ های ادراری منشائ کلیوی دارند.

وی عمده علت تشکیل سنگ های ادراری را سابقه  خانوادگی و کم آبی بدن  دانست و گفت که معمولا به دلیل مصرف کم آب و همچنین تعریق در مناطق خاص جغرافیایی و در فصل های گرم سال شیوع این سنگ ها بیشتر می شود.

 

تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٤  |  کد خبر : ١٠٣٣ | تعداد نمایش خبر : 2598
 

 


خروج