صفحه اصلی > آرشیو خبر 


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:
بهورزان در نظام سلامت کشور از جایگاهی بسیار برجسته و مهم برخوردارند
 

غلامعلی جاودان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن تبریک روز بهورز، هدف از برگزاری مراسم روز بهورز را تقدیر و قدردانی از مربیان و بهورزان استان عنوان کرد؛ و گفت : بهورزان در خط مقدم جبهه سلامت فعالیت می کنند، تا هم سلامت و هم امنیت غذایی را برای مردم در روستاهها فراهم کنند؛ لذا اجر و پاداشی بس بزرگ نزد خداوند دارند زیرا عمر خود را وقف خدمت به مردم و حفظ سلامت آنان می کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه بهورزان در نظام سلامت کشور از جایگاهی بسیار برجسته و مهم برخوردارند افزود:  نقش مهم بهورزان زمانی مشخص می شود که در دور افتاده ‌ترین ‌روستاها با ارائه خدمات‌ بهداشتی‌، از بروز ‌بیماری‌ در جامعه‌ پیشگیری می کنند.

دکتر جاودان اظهار کرد: ارائه خدمات بهداشتی برای همه مردم به ویژه نقاط دور دست و محروم از اولویت های نظام سلامت است. نقش تیم سلامت از جمله بهورزان بر کسی پوشیده نیست؛ امیدواریم با حضور مستمر بهورزان در خانه های بهداشت شاهد ارتقاء شاخص های سلامت در جامعه باشیم.

وی عنوان کرد: تاثیر حضور بهورزان در 4 دهه گذشته تاکنون با ارائه خدمات مهم و ارزنده در حوزه سلامت از جمله سرشماری و تشکیل پرونده برای جامعه هدف، اجرای برنامه ایمن سازی همگانی با پوشش 99 درصدی واکسیناسیون، حذف مالاریای بومی در استان، مراقبت از مادران باردار، مراقبت از سلامت محیط در روستاهها و ... قابل توجه بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان یادآور شد: امیدواریم با تلاش بهورزان خدوم قبل از اینکه مردم دچار بیماری شوند از آن پیشگیری کنیم؛ و همچنین سیمای بیماری های واگیر و غیر واگیر در استان و کشور به سیمای سلامت تبدیل شود.

مهندس اکرمی معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان و رییس کارگروه سلامت و امنیت غذایی در استان در این مراسم ضمن تبریک روز بهورز به بهورزان استان و کشور گفت:47 درصد از جمعیت استان هرمزگان جمعیت روستایی است؛ و این جمعیت به عنوان جامعه هدف شما بهورزان است. امیدوارم این 35 وظیفه که جزو شرح وظایف شما بهورزان است، به نحو احسن اجرایی شود.

مهندس اکرمی افزود: وظیفه سنگینی بر عهده شما بهورزان است؛ شما اموزش دیده اید تا با آموزش و ارائه خدمات بهداشتی در امر پیشگیری مردم از بیماری اقدام نمایید.

وی تصریح کرد: اگر در امر پیشگیری به درستی عمل شود؛ هزینه درمان را به شدت کاهش خواهیم داد. لذا تا زمانی که بهورز در روستا حضور دارد باید شاهص های بهداشتی تفاوت داشته باشد. شما بهورزان نقش تعیین کننده ای در سلامت و امنیت غذایی در هر روستا که کوچکترین واحد جمعیتی به شمار می رود دارید.

حدادی مسئول بهورزی استان با اشاره به تکمیل نظام شبکه در برنامه بهورزی گفت: بزودی 205 بهورز که در آزمون استخدامی اخیر بهورزی موفق شده اند پس از پایان دوره آموزشی در خانه های بهداشت استان مستقر خواهند شد.

حدادی افزود: یک هزار و 6 بهورز در 557 خانه بهداشت استان مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد 376 نفر مرد و مابقی زن هستند. متوسط جمعیت تحت پوشش خانه بهداشت در کشور یک هزار و  200 نفر است؛ که خوشبختانه در استان هرمزگان متوسط جمعیت تحت پوشش خانه بهداشت یک هزار و 185 نفر است که از متوسط کشوری بهتر و در حد استانداردی قرار دارد.

در خاتمه حاجی پور نماینده بهورزان استان با ارائه مسائل و مشکلات حوزه بهورزی استان از مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خواست نسبت به رفع مشکلات و موانع پیش روی این حوزه اقدام نمایند.

 

شایان ذکر است: در این مراسم از بهورزان و مربیان نمونه استانی، بازنشستگان نمونه سال 95، بهورزان برتر در سامانه سیب و رابط فصلنامه بهورز استان با اهدای لوح و هدایا تقدیر شد. همچنین در این مراسم 74 نفر از فارغ التحصیلان بهورزی طی مراسمی سوگند یاد کردند. برگزاری مسابقه با موضوع سلامت، نمایش طنز، اجرای برنامه موسیقی سنتی ازدیگربرنامه های این مراسم بود.

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦  |  کد خبر : ٩٠٩٠ | تعداد نمایش خبر : 220
 

 


خروج