صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


به مناسبت روزجهانی تخم مرغ انجام شد:
کلاس آموزشی تغذیه و ارزش غذایی تخم مرغ ویژه دانش آموزان دبستان پسرانه الغدیر کیش
 

آشنایی با مواد غذایی سالم و گنجاندن آنها در برنامه غذایی روزانه در حفظ سلامت افراد خانواده خصوصا دانش آموزان نقش اساسی دارد .

یکی از این مواد غذایی پرارزش تخم مرغ است؛ تخم مرغ نه تنها یکی از با کیفیت ترین منابع پروتئینی است بلکه تقریبا دارای تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان می باشد .

متاسفانه بدلیل باورهای غلط ،این ماده ارزشمند از سبد غذایی بسیاری از خانواده ها حذف شده یا مصرف آن به شدت کاهش یافته است، در نتیجه بسیاری از افراد خود را از اثرات شگفت آور و مفید این ماده غذایی ارزشمند محروم نموده اند .

بیتا ابراهیمی کارشناس تغذیه مرکز توسعه سلامت کیش با حضور در دبستان پسرانه الغدیر در خصوص فواید تخم مرغ گفت : یک تخم مرغ حدودا 60 گرم وزن دارد و تقریبا حاوی 70 کیلو کالری انرژی است و می تواند تامین کننده بخشی از انرژی مورد نیاز روزانه مورد نیاز روزانه افراد در همه گروههای سنی و جنسی باشد .

ابراهیمی ابراز کرد: پروتئین یکی دیگر از ارزش های غذایی تخم مرغ می باشد .هر تخم مرغ با ضریب پروتئنی 93/7 درصد دارای بالاترین زیست فراهمی نسبت به سایر منابع پروتئینی است بنابراین ارزش بیولوژیکی تخم مرغ نسبت به سایر منابع پروتئینی مانند لبنیات ،گوشت ها و حبوبات بالاتر است.

وی تصریح کرد: قسمت عمده چربی تخم مرغ در زرده است و در سفیده  کمتر از 0/05 چربی موجود می باشد؛ این چربی ها از سودمندترین چربی ها می باشد و یکی از پرارزش ترین آنها اسیتین می باشد.علاوه بر آن تخم مرغ دارای حداقل 12 نوع ویتامین و املاح مختلف شامل ویتامین های گروه  ب، ویتامین های آ، د ،ای و املاحی مانند روی ،سلنیم ،آهن ید کلسیم و فسفر است و فقط فاقد ویتامین سی می باشد .تخم مرغ دارای مقدار جزئی کربو هیدارت بوده و فاقد فیبر می باشد .

کارشناس تغذیه مرکز توسعه سلامت کیش اظهار کرد: همه افراد می توانند روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف کنند بجز موارد ابتلا و یا داشتن سابقه خانوادگی برخی بیماریها مانند چاقی ،دیابت، بیماریهای قلبی عروقی ،فشار خون بالا و کلسترول خون بالا که در این افراد مصرف حداکثر سه عدد زرده تخم مرغ در هفته به شکل تخم مرغ ساده و یا استفاده شده در سایر غذاها مثل کوکو و... ولی مصرف سفیده تخم مرغ که سرشار از پروتئین و فاقد چربی است برای این افراد محدودیتی ندارد.

 

شایان ذکر است این برنامه به مناسبت روز جهانی تخم مرغ و با حضور دانش آموزان و مربیان دبستان پسرانه الغدیر برگزار شد.

تاریخ درج خبر : پنج شنبه ٢٠ مهر ١٣٩٦  |  کد خبر : ٩٤٢٦ | تعداد نمایش خبر : 170
 

 


خروج