صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


همایش یادمان قربانیان حوادث ترافیکی و پیشگیری از سوانح کودکان در بندرعباس
 

همزمان با هفته نیروی انتظامی و هفته جهانی کودک همایش یادمان قربانیان حوادث ترافیکی و پیشگیری از سوانح کودکان با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی ، مرکز پلیس راهنمایی رانندگی هرمزگان و همراهی هلال احمر و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با هدف آموزش و تشریح اهمیت ایمنی و حفظ جان کودکان استان به ویژه کودکانی که در معرض حوادث ترافیکی و صدمات ناشی از آن هستند در سالن فارابی مجتمع آموزشی پژوهشی پیامبر اعظم (ص) بندرعباس برگزار شد.

دکتر غلامعلی جاودان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مهمترین عوامل مرگ و میر کودکان را سوانح و حوادث عنوان کرد و گفت: 27 درصد از موراد مرگ و میر در کودکان سوانح و حوادث است؛ از مجموع آمار حوادث و سوانح 37 درصد حوادث ترافیکی و تصادف با وسایل نقلیه می باشد؛ که این موضوع نگران کننده، و آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

دکتر جاودان از اجرای برنامه های مختلف بهداشتی ویژه سلامت کودکان در استان خبر داد؛ و افزود: برنامه پایش تکامل کودکان از بدو تولد در شهرستانهای استان در حال انجام است؛ و همچنین پوشش غربالگری کودکان و ترویج تغذیه با شیر مادر از جمله اقداماتی است؛ که در جهت تامین سلامت کودکان استان در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: از 17 بیمارستان در استان تا کنون 10 بیمارستان موفق به کسب لوح دوستدار کودک شده اند؛ امید است با برنامه های پژوهشی در دست اقدام شاهد دریافت لوح دوستدار کودک توسط سایر بیمارستانهای استان باشیم.

سرهنگ محمد باقر سلیمی فرمانده پلیس راهنمایی رانندگی هرمزگان در این همایش گفت: آمارها نشان می دهد کودکان ما سهم زیادی در تلفات و صدمات ناشی از حوادث رانندگی در استان دارند.

سلیمی افزود: طی آمارهای سال 95 کشته شدن 22 نفر از کودکان گروه سنی نوزادی تا 10 سال را در سطح معابر شهری و برون شهری شاهد بودیم ؛ و لازمه این است که تلاش کنیم این گونه سوانح و حوادث به حداقل ممکن برسد.

وی با اشاره به اینکه نقش خانواده ها در کاهش سوانح و حوادث بسیار تعیین کننده است؛ تصریح کرد: متاسفانه موتور سیکلت سوارانی که در حوادث رانندگی با کودکان خود به عنوان سرنشین و ترک نشین در حال حرکت در معابر شهری و برون شهری هستند سهم بالایی در بروز حوادث دارند و این گونه افراد جزو آسیب پذیر ترین گروه در حوادث رانندگی هستند.

فرمانده پلیس راهنمایی رانندگی استان ابراز کرد: موضوع کمربند ایمنی و صندلی ایمنی کودک برای کودکانی که بعنوان سرنشین در انواع وسیله نقلیه در حال تردد هستند مهم و حائز اهمیت است؛ تا با ایمنی بهتر سفر خود را انجام دهند.

سرهنگ سلیمی با تاکید بر نظارت اولیاء بر تردد کودکان در معابر عمومی اظهار کرد: اولیاء ریسک خطر، ضریب ایمنی و نحوه عبور از معابر را به کودکان اموزش دهند.

دکتر امیر حسن اسدی رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه یکی از عوامل مهم مرگ و میر کودکان سوانح و حوادث است گفت: از راههای مهم پیشگیری از سوانح و حوادث آموزش از طریق خانواده ها، صدا و سیما، راهنمایی و رانندگی، آموزش و پرورش و رسانه ها است.

دکتر اسدی عنوان کرد: اورژانس تمام توان خود را در جهت انجام اقدامات اورژانسی و درمانی بکار گرفته و با اجرای برنامه های خود از جمله نوسازی ناوگان آمبولانس، ارتقاء امداد هوایی با اضافه کردن بالگرد دوم به ناوگان اورژانس هوایی و خرید 3 فروند آمبولانس دریایی پیشرفته سعی در ارائه خدمات مطلوب به هم استانی ها دارد.

وی یادآور شد: باید به دنبال آن باشیم که هزینه ها را به جای اینکه به سمت درمان سوق دهیم با صرف هزینه در امر پیشگیری و آموزش از بروز حوادث دلخراش جلوگیری کنیم.

در پایان این همایش از 2 نفر از آسیب دیدگان سوانح و حوادث ترافیکی با اهداء لوح قرآنی دلجویی شد؛

 

شایان ذکر است در بخش آموزشی همایش، آموزش نجات کودک در سوانح از جمله انسداد راه هوایی کودکان ناشی از جسم خارجی و غرق شدگی به شرکت کنندگان حاضر داده شد.

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٩ مهر ١٣٩٦  |  کد خبر : ٩٤٢٣ | تعداد نمایش خبر : 212
 

 


خروج