صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیریک:
زایمان ایمن از مهمترین شاخص های برنامه سلامت مادران می باشد
 

جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان سیریک با دستور کار بررسی علل زایمان در منزل در برخی از روستاهای شهرستان سیریک، با حضور اعضای جلسه در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

دکتر غلام رحیمی؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیریک و دبیر کمیته، در خصوص شاخص زایمان در منزل در سال های گذشته و مقایسه آن با ابتدای سال 96 توضیحاتی ارائه داد و در ادامه به بیان اهمیت شاخص مرگ و میر مادران در اثر عوارض بارداری و زایمان به عنوان شاخص توسعه یافتگی کشور پرداخت.

 وی خاطر نشان کرد: اگر در مناطق شهری زایمان ایمن با چالش سزارین روبرو است, در مناطق روستایی به دلیل ویژگی های خاص فرهنگی, اجتماعی و جغرافیایی, انجام زایمان توسط فرد دوره ندیده, مهمترین چالش پیش روی ماست.

دکتر رحیمی افزود: در انجام زایمان در منزل توسط فرد دوره ندیده, هیچ یک از استانداردهای زایمان از جمله: محل مناسب, عامل زایمان, امکانات و تجهیزات لازم وجود ندارد؛ بنابراین انجام این زایمان ها با افزایش خطر مرگ و میر مادر باردار روبرو خواهد بود.

وی تصریح کرد: مادر به عنوان ستون خانواده است و مرگ مادر عوارض جبران ناپذیری بر روی بنیان خانواده خواهد گذاشت که می توان با مراجعه به موقع به خانه های بهداشت و دریافت خدمات که بیشتر آنها به صورت رایگان در اختیار مادر قرار می گیرد، از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیریک افزود: شاخص های برنامه زایمان ایمن از مهمترین شاخص های برنامه سلامت مادران است که دستیابی به آن و بهبود مستمر آن بدون مشارکت و همراهی همه مسئولین و ادارات میسر نمی شود.

علم عباسی؛ معاون فرماندار سیریک ضمن تشکر از بررسی مشکلات بهداشتی منطقه در این زمینه گفت: کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار به دلیل عوارض بارداری و زایمان از مهمترین شاخص هایی است که نشان دهنده توسعه کشورهاست.

وی افزود: به منظور شناخت عوامل مؤثر در زایمان در منزل و کاهش مرگ و میر ماردان باردار، می بایست همه ادارات و مسئولین همکاری لازم را داشته باشند و با بررسی عوامل مؤثر، سعی در برطرف کردن این مشکلات داشته باشند.

عباسی با بیان اینکه در خصوص اطلاع رسانی عمومی می توان از ائمه جمعه و جماعت به عنوان بازوی اصلی اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در روستا استفاده کرد، از تیم سلامت, شوراها و دهیاری ها خواست تا با همکاری یکدیگر مشکلات موجود را بررسی و در خصوص رفع آن اقدامات لازم انجام گیرد.

تاریخ درج خبر : شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨٧٨٩ | تعداد نمایش خبر : 208
 

 


خروج