صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


پیشگیری، مراقبت و کنترل بیماری های غیر واگیر لازمه زندگی امروز
 

دکتر فریده فخار؛ مسئول بیماری های شهرستان بندرعباس گفت: کارگاه آموزشی یک روزه واحد بیماری ها جهت مراقبین سلامت و کارشناسان فنی مراکز جامع خدمات سلامت شهری، ماما و کاردان و کارشناس بیماری های مراکز شهری و روستایی با حضور 280 نفر به مدت 4روز در سالن اجتماعات مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس شهرستان بندرعباس برگزار شد.

 دکتر فخار بیان کرد: در این کارگاه، در خصوص بیماری های منتقله از آب و غذا، عوارض ناشی از واکسیناسیون، بیماری هپاتیت B و C و دیابت و فشارخون آموزش و در مورد راههای دست یابی و ثبت هر برنامه در سامانه سیب نیز توضیحات لازم داده شد.  

حوا دریافتی؛ کارشناس هپاتیت، کلیاتی در مورد بیماری هپاتیت  B و C، علائم بالینی، راههای تشخیص، راههای انتقال و پیشگیری بیماری نکاتی را توضیح داد و همچنین بر انجام آزمایش HBSAg در کلیه زنان باردار تأکید کرد.

وی افزود: در صورت ابتلاء مادر باردار آلوده به هپاتیت B احتمال انتقال بیماری به نوزاد وجود دارد و در صورت ابتلاء نوزاد به بیماری، به احتمال 70 تا 90درصد بیماری در نوزاد مزمن خواهد شد.

سلیمان موسی پور؛ کارشناس دیابت هم در مورد اهمیت بیماری دیابت و فشار خون و خطرسنجی 10 ساله آموزش های لازم را ارائه داده و تأکید کرد: مراقبت بیماران دیابتی و فشار خونی حتماً ماهی یک بار توسط مراقب سلامت و 3 ماه یک بار توسط پزشک انجام شود.

 

لازم به توضیح است گلوکومتر در تمامی مراکز شهری موجود است و از بیماران به صورت رایگان تست قند خون گرفته می شود.

تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٦ تير ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨٤٧٦ | تعداد نمایش خبر : 178
 

 


خروج