صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:
سطح اول پیشگیری از ایدز خود مراقبتی خانواده‌هاست
 

دکتر سیدحسین داودی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نشست با خبرنگاران در بندرعباس با اشاره به هفته ایدز و مداخلات آن اظهار داشت: بیماری ایدز از بیماری‌های نوپدید است که سال‌هاست همه دنیا را به طریقی درگیر خود کرده و کشور ما هم از این موضوع مستثنی نبوده است.

دکتر داودی افزود: ایدز بیماری است که عوامل اجتماعی مثل فقر، اعتیاد و عوامل فرهنگی از موضوعات مؤثر در بروز و گسترش این بیماری در جامعه است.

وی تصریح کرد: ایدز به این معنی نیست که مبتلایان را به عنوان یک بیمار بشناسیم و باید دقت داشت همه مردم در معرض ابتلا به ایدز قرار دارند و نباید تصور کرد که این در مورد افرادی خاص فقط اتفاق می افتد؛ بلکه امکان دارد در بین نزدیکان ما این بیماری رخ دهد و باید در جهت پیشگیری و کنترل ایدز تلاش کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: کنترل ایدز تنها توسط دانشگاه علوم پزشکی امکان پذیر نیست و لازم است دیگر ارگان های دولتی و غیردولتی برای کنترل آن تلاش کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به لزوم مراقبت آگاهی و آموزش خانواده ها، بیان داشت: به دلیل وجود یک شبکه منظم و نیروهایی که در دورترین نقاط کشور خدمات رسانی می کنند، بیماری ایدز را توانسته‌ایم کنترل کنیم.

وی با اعلام وجود تعداد 238 نفر حاشیه نشین در استان هرمزگان، اظهار داشت: به ازای هر 20 هزار نفر یک مرکز سلامت در استان ایجاد کرده‌ایم که خدمات سطح یک پیشگیری ایدز که خود مراقبتی خانواده‌ها است را ارائه می دهیم .

دکتر داودی گفت: از سال 83 تا پایان شهریور ماه 96، یک هزار و 484 بیمار مبتلا یه ایدز در استان شناسایی شده اند ک از این تعداد، یک هزار و 192 نفر مرد و 292 نفر زن هستند.

دکتر حسین داودی افزود: طی این مدت 13 سال، 374 نفر بر اثر بیماری ایدز در هرمزگان فوت شدند که 2 مورد از فوتی ها مربوط به 6 ماه ابتدایی امسال بوده است.

وی بیان داشت: از مجموع بیماران ایدز شناسایی شده در هرمزگان، 80 درصد مرد و 20 درصد زن هستند که زنان مبتلا از طریق همسرانشان به این ویروس آلوده شده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: ابتلای زنان به ویروس اچ آی وی در هرمزگان 20 درصد و در کشور 16 درصد است که علت افزایش بیماری ایدز در زنان هرمزگانی، آلودگی همسرانشان به این ویروس می باشد.
دکتر داودی گفت: بیشترین گروه سنی مبتلا به ایدز در هرمزگان، در سن 25 تا 45 سال است و شایع ترین راه انتقال این بیماری از طریق تماس جنسی و در مرحله بعد اعتیاد تزریقی بوده است.

وی ادامه داد: در حالی که میانگین ابتلا به این ویروس از طریق تماس جنسی در کشور در 6 ماه نخست سال جاری، 47 درصد و در هرمزگان 61 درصد است، به روشنی بیانگر رشد آمار مبتلایان به ویروس ایدز از طریق تماس جنسی است.

این مقام مسئول گفت: همچنین آمار مبتلایان به ویروس ایدز در 6 ماه نخست امسال از راه تزریقی در هرمزگان 39 درصد و در کشور 32 و 7 دهم، مادر به کودک در هرمزگان صفر و کشوری 2 درصد است.

دکتر داودی گفت: شهرستان های بندرعباس، میناب، رودان و قشم بر اساس موارد کشف شده، بیشترین آمار اچ آی وی را داشته اند.

هیچ نوزاد مبتلا به ایدز در هرمزگان متولد نشده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اجرای طرح پیشگیری انتقال ایدز از مادر مبتلا به نوزاد در استان در سال 94 گفت: با اجرای این طرح از سال 94 تا 95، از 14 هزار و 95 زن باردار تست اچ آی وی (ایدز) گرفته شد که از این تعداد، 13 مورد مشکوک و پنج مورد قطعی بود که تحت کنترل و مراقبت قرار گرفتند و موفق به تولد نوزادان سالم شدند.

دکتر داودی اضافه کرد: در 6 ماه ابتدایی امسال نیز 8 هزار و 554 مورد تست اچ آی وی از زنان باردار هرمزگان صورت گرفت که 14 مورد مشکوک و یک مورد قطعی بود که انتقال از مادر به کودک صفر بوده است.

وی یادآور شد: از سال 83 تا شهریور96 نیز ویروس ایدز از 35 مادر به کودک انتقال یافت که بعد از اجرای این طرح، مورد ابتلای نوزادان به صفر رسیده است.

دکتر داودی گفت: به علت شرایط جغرافیایی از جمله مهاجر پذیری، مرزی بودن، تردد بیش از اندازه به آبهای دور و وجود مناطق آزاد، موارد ایدز در شهر بندرعباس بیشتر است. 

تست ابتلا به اچ آی وی و درمان آن رایگان است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: تمامی آزمایش ها و تست های مرتبط به اچ آی وی در بدو تشخیص و همچنین درمان آن به صورت رایگان صورت می گیرد.

دکتر داودی گفت: افرادی که در مناطق مختلف هرمزگان در معرض خطر هستند، از جمله معتادان تزریقی، افراد زندانی، افراد بی خانمان و کارتن خواب و کسانی که مبتلا به بیماری سل هستند را شناسایی و تست اچ آی وی از آنان گرفته می شود.

وی بیان داشت: تست سریع ایدز در تمامی مراکز بهداشتی استان هرمزگان به صورت رایگان انجام می شود و موارد مشکوک به آزمایشگاه های تکمیلی در شهرستان ها هدایت شده و نتیجه قطعی آن به آزمایشگاه مرکزی قطب واقع در چهار راه مرادی منتقل می شوند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بیماری ایدز مزمن است، یاد آور شد: مبتلایان به ایدز که تحت درمان قرار گرفتند، دیگر ناقل این بیماری نیستند؛ اما برای کنترل و درمان این بیماری باید تا پایان عمر از دارو استفاده کنند.

تمام اطلاعات مربوط به افراد مبتلا به ایدز محرمانه است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: بیماری ایدز 4 تا 6 هفته قابل تشخیص است و تمام اطلاعات مربوط به افراد مبتلا به ایدز به صورت محرمانه صورت می گیرد.

وی ادامه داد: مهم ترین عامل تأثیرگذار در توسعه و پیدایش ایدز و بروز آن در جامعه، عوامل اجتماعی از جمله فقر، بیکاری و اعتیاد است که باید در چارچوب آموزش های دینی، ملی و فرهنگی بتوانیم با این آسیب های اجتماعی مقابله کنیم.

دکتر داودی گفت: کنترل ایدز به تنهایی توسط دانشگاه علوم پزشکی امکان پذیر نیست بلکه خانواده ها در سطح اول پیشگیری و کنترل از ایدز قرار دارند.

وی شعار امسال روز جهانی ایدز را «سلامتی حقی برای همه » عنوان کرد و گفت: ایدز از بیماری های نو پدیدی است که سالهاست همه دنیا از جمله ایران را به طریقی درگیر خود کرده است.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، تا اول مهرماه 96 تخمین وزارت بهداشت این است که حدود 66 هزار و 375 فرد مبتلا به ویروس ایدز در ایران زندگی می کنند؛ از این تعداد 26 هزار و 464 فرد شناسایی شده اند که به ویروس ایدز مبتلا و البته تحت درمان هستند و حدود 40 هزار نفر که حدود 60 درصد مبتلایان هستند، هنوز ناشناخته مانده اند.

روز جمعه اول دسامبر (10 آذر) روز جهانی ایدز است و سازمان بهداشت جهانی شعار امسال را «سلامتی حقی برای همه با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت از مبتلایان به HIV انتخاب کرده است.

 

تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩٦  |  کد خبر : ١٠١٣٨ | تعداد نمایش خبر : 148
 

 


خروج