صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


برگزاری کارگاه کشت سلول با همکاری شبکه پزشکی مولکولی
برگزاری کارگاه کشت سلول با همکاری شبکه پزشکی مولکولی
 

کارگاه "کشت سلول" به صورت تئوری و عملی با همکاری مرکز تحقیقات پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و شبکه تحقیقات پزشکی مولکولی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی دو روز در مرکز تحقیقات پزشکی مولکولی بندرعباس برگزار شد.

دکتر ابراهیم افتخار مدرس این کارگاه گفت: به فرآیندی که در آن سلول ها در شرایط خاص و کنترل شده بیرون از محیط طبیعی خود رشد داده شوند کشت سلول گفته می شود. در کشت سلول می توان با استفاده از اشعه و یا ویروس ها، سلول های نرمال را به سلول سرطانی تبدیل کرد و سپس به بررسی رفتار سلول های سرطانی و مقایسه آنها با سلولهای نرمال پرداخت.

وی افزود: تولید بسیاری از داروهای نوترکیب جدید و آنتی بادهای مونوکلونال فقط در کشت سلول مقدور است؛ همچنین بسیاری از کارهای تحقیقاتی که انجام آنها بر روی حیوانات آزمایشگاهی مشکل و غیر ممکن یا از نظر اخلاق پژوهشی مقدور نیست؛ به راحتی در کشت سلول قابل اجراست.

دکتر افتخار ادامه داد: در این کارگاه به مباحثی نظیر آشنایی با تجهیزات کشت سلول، نحوه استریلیتی مواد و محلول ها، آموزش فریز و دفریز کردن سلولهای نگهداری شده در ازت مایع، آموزش شمارش سلول ها با هموسایتومتر و تعیین درصد سلولهای زنده و مرده با تریپان بلو، آموزش پاساژ دادن سلولهای Adherent و Suspension، آشنایی با انواع آلودگی های میکروبی و قارچی درکشت سلول و راهکارهایی جهت جلوگیری و مقابله با آن اشاره شد.

گروه هدف این کارگاه اعضای هیات علمی و دانشجویان بودند.

 

 

تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٦ دی ١٣٩٨  |  کد خبر : ١٦٥٦٠ | تعداد نمایش خبر : 28
 

 


خروج