صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


مقاله / در مورد دیابت بیشتر بدانیم
 

دیابت بیماری بسیار خطرناکی است که سال های زیادی در وجود انسان بدون هیچ گونه علامتی به پیشرفت زیان بخش خود ادامه می دهد و چنانچه از پیشرفت آن جلوگیری نشود، به عوارض غیرقابل علاجی منجر می شود.

طی سال های اخیر افزایش شیوع دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است. تا پایان سال 2015 بیش از 415 میلیون نفر از افراد 20 تا 79 ساله دنیا مبتلا به دیابت بودند. این تعداد تا سال 2040 از مرز 640 میلیون نفر خواهد گذشت. تعداد مبتلایان به دیابت در همه کشورهای جهان در حال افزایش است. بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان کمتر از 14 سال در جهان مبتلا به دیابت نوع یک هستند و سالانه 5 میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهند.

 

بيماري ديابت:

دیابت به حالتی گفته می شود که در آن تغییراتی در استفاده سلول ها از قند موجود در خون ایجاد می شود. قند خون را گلوکز می نامند و این گلوگز نقش اساسی در سلامت انسان دارد؛ زیرا انجام تمام اعمال بدن برای حیات به گلوکز نیاز دارد.

 

انواع ديابت:

از مهمترين انواع ديابت می توان به ديابت نوع یک )وابسته به انسولين) و ديابت نوع دو (غير وابسته

به انسولين) و دیابت بارداری اشاره نمود.

 

 ديابت نوع یک: ابتلا به آن در دوران كودكي و نوجواني صورت می گيرد، انسولين اصلاً توليد و ترشح نمی شودلذا اين افراد همواره بايد هورمون انسولين را به شكل تزريقي دريافت دارندو در كنار آن رژيم غذايي خود را رعايت نمايند. باید در نظر داشت دیابت نوع یک به دلیل اختلالات در سیستم ایمنی بدن اتفاق می افتد.

 

دیابت نوع دو : این نوع دیابت بسیار شایع است و تقریباً 90 تا 95 درصد بیماران به این نوع دیابت گرفتار هستند. در این نوع دیابت، انسولین ترشح می شود ولی سلول ها توانایی استفاد از قند خون را ندارند.

این بیماری در پزشکی اسامی گوناگونی دارد. یکی به نام دیابت غیروابسته به انسولین (یعنی دیابتی که به تزریق انسولین احتیاج ندارد).

 

دیابت بارداری: دیابت در نیمه دوم دوران بارداری، به ویژه در ماههای آخر روی می دهد  ولی خوشبختانه معمولاً پس از زایمان از بین می رود و کودک و مادر به حال طبیعی باز می گردند و قند خون طبیعی می شود.

 

علایم و نشانه های دیابت

1.تشنگی زیاد 2.تکرر ادرار  3.افزایش اشتها و زیاد غذا خوردن   4.خستگی فراوان    5.اختلالات دید   6. احساس گزگز و درد در پاها و دست ها

 

راههای پیشگیری از دیابت:

همان طور که گفتیم دیابت دو نوع متفاوت دارد. دیابت نوع یک (بیشتر در کودکان و نوجوانان) که در آن هورمون انسولین ترشح نمی شود و یا بسیار اندک ترشح می شود و هنوز هیچ راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به این دیابت وجود ندارد.

در دیابت نوع 2 می توان با تغییر روش زندگی و اصلاح روش تغذیه و خوردن غذاهای سالم و بهداشتی و فعالیت های بدنی و ورزش همه روزه حداقل به مدت 30دقیقه، مقادیر قند خون را در حدود طبیعی نگه داشته و از پیشرفت بیماری که بسیار زیان بخش است، جلوگیری کرد.

در همین راستا، مرکز توسعه سلامت کیش از کلیه افراد بالای 30سال ساکن در جزیره دعوت به عمل می آورد جهت تشکیل پرونده و غربالگری اولیه و کنترل و  مراقبت های لازم دیابت، به مرکز جامع سلامت بوعلی واقع در صفین و پایگاه سلامت صدف واقع در دیپلمات و پایگاه سلامت سحر واقع در کمپ سحر مراجعه نمایند.

شایان ذکر است غربالگری اولیه، تشکیل پرونده و مشاوره تغذیه ای در این مراکز به صورت رایگان انجام می شود.

 

 

منبع :کتاب پیشگیری، کنترل و درمان دیابت

گرد آورنده: واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری ها

مرک توسعه سلامت کیش

 

 

تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٦  |  کد خبر : ٩٨٧٦ | تعداد نمایش خبر : 237
 

 


خروج