صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


شركتهاي خدمات سمپاشي اماکن ومنازل بايد مجوز وزارت بهداشت داشته باشند
 

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش گفت: ساده ترین و عملی ترین اقدامی که هر فرد می تواند در پیشگیری از عوامل بیماری زا و رشد و تکثیر موجودات موذی از خود نشان دهد بهسازی محیط است.

دکتر محمدرضا رضانیا افزود: میکروبها، حشرات، جوندگان و موجودات موذی در محیطهایی رشد و تکثیر پیدا می کنند که شرایط لازم را برای زندگی داشته باشند این شرایط چیزی نیست جز آلودگیها، ناپاکیها، مواد زائدی مثل پسمانده های غذا و زباله ها، ماندآبها و در مجموع شرایطی که موجودات کوچک و بزرگ بتوانند به راحتی رشد و تکثیر پیدا کنند.

دکتر رضانیا گفت: با توجه به اینکه مشاهده شده برخی افراد بدون تخصص اقدام به استفاده از سموم خطرناک جهت سمپاشی در منازل نموده و با این کار سلامتی و جان خود و دیگر افراد را به خطر می اندازند؛ لذا هرگونه فعالیت و مبارزه با حشرات و جوندگان موذی در اماکن عمومی و خانگی باید توسط شرکتهای دارای مجوز از معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه و استفاده از سموم مجاز مورد تایید وزرات بهداشت انجام شود و اینکه حضور مسئول فنی شرکت الزامی می باشد.

مشاهده می شود برخی افردا سودجو و فاقد مجوز اقدام به تبلیغ و سم پاشی غیرمجاز در اماکن و مراکز خانگی می کنند که متاسفانه باعث عواقب ناگوار و غیرقابل جبران می شوند لذا از هموطنان و کیشوندان تقاضا می شود جهت حفظ سلامت خانواده و همسایگان  از سمپاشی مکان مورد نظرخود توسط افرد و یا شرکتهای غیر مجاز خودداری نمایند.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش عنوان کرد: در بعضی شرایط به دلیل بالا بودن آلودگی به ناچار باید از مواد شیمیائی نیز استفاده کرد اما استفاده از این مواد هم زمانی مؤثر خواهد بود که با بهسازی محیط همراه باشد، استفاده از سموم و مواد شیمیادی نیاز به متخصصین و آگاهی داشته و هر نوع سمی را نمی توان به راحتی در محیط مسکونی استفاده کرد مگر زیر نظر کارشناسان مربوطه و با رعایت نکات ایمنی، در غیر این صورت ممکن است علاوه بر تأثیرات بد زیست محیطی و مقاومت موجودات و میکروبها موجب مسمومیت افراد شده و زیانهای زیادی به بار بیاورد، و یا حتی منجر به فوت شود.

رضانیا توصیه کرد: به دليل اينكه مواد سمي هر قدر هم بدون بو يا بدون لك باشند زيان آور بوده و به سلامت انسان صدمه مي زنند لازم است هموطنان در هنگام سم پاشي اماكن مسكوني، اصول بهداشتي را كاملا رعايت كنند.

 

 

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٧ مهر ١٣٩٨  |  کد خبر : ١٥٨٦٦ | تعداد نمایش خبر : 278
 

 


خروج