صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


در کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه مطرح شد:
پیگیری بهداشت دهان و دندان و کاهش مصرف دخانیات
 

کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی با دو موضوع طرح بهداشت دهان و دندان با پیشگیری از پوسیدگی دندان دانش آموزان پایه اول ابتدایی و کاهش مصرف دخانیات به ریاست رئیس دبیرخانه سیاست گذاری سلامت استان  و اعضای گروه در سالن کوثر دانشگاه علوم پزشکی  هرمزگان بزگزار شد.   

رئیس دبیرخانه سیاست گذاری سلامت استان هرمزگان با اشاره به معضل افزایش تبلیغات عرضه مواد دخانی و قلیان و همچنین تاثیر آن بر سلامت و ابراز نگرانی خود از استقبال استفاده از قلیان و کاهش سن مصرف سیگار در بین آقایان گفت: استمرار این روند نیازمند چاره اندیشی دستگاههای اجرایی و فرهنگ سازی مناسب است و باید با تدابیر لازم با مصرف دخانیات مقابله و آنرا کنترل کرد.

دکتر علی حیرانی درباره اجرای طرح دهان ودندان عاری از پوسیدگی دانش آموزان پایه اول ابتدایی درباره برنامه جدید دانشگاه علوم پزشکی درسال تحصیلی جدید برای دانش آموزان  پایه اول ابتدایی گفت: این طرح قرار است برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی اجرا شود و با همکاری سایر دستگاههای اجرایی استان دراین مقطع تحصیلی صورت گیرد.

وی درخصوص ضرورت اجرای این طرح گفت: سلامت دهان و دندان چند ویژگی خاص دارد که مهم ترین آن این است که بیشترین افراد جامعه به نوعی درگیر یک مشکل مشخص در دهان و دندان خود هستند، و با پیگیری روند درمان مانع از بروز بیماری های ناشی از بیماری دهان و دندان می شوند.

دکتر طاهره غلام زاده، کارشناس برنامه ریزی و نظارت راهبردی دبیرخانه هیت امناء دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: مراکز عرضه نباید به راحتی در دسترس باشند، و به نوجوانان مواد دخانی عرضه کنند؛ لذا باید با فروش مواد دخانی و قلیان در محل های پر رفت آمد برخورد شود.

دکتر مسعود نصیری، مسئول سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: هدف از اجرایی این طرح معرفی و آشنایی دانش آموزان با معاینات و اصول بهداشتی دهان و دندان است.

دکتر نصیری افزود: اگر بتوانیم با اجرای این طرح جلوی پوسیدگی دندان درسن کم بگیریم وفرهنگ مسواک زدن به دانش اموزان را آموزش بدهیم؛ روند پوسیدگی کاهش می یابد.

وی ابراز کرد: از دیگر دستگاههای اجرایی و والدین انتظار می رود که درانجام این طرح با دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان همکاری کنند.

 

 

تاریخ درج خبر : شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٨  |  کد خبر : ١٥٦٤٠ | تعداد نمایش خبر : 394
 

 


خروج