صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان:
ساماندهی فاضلاب شهرهای استان به ویژه شهر بندرعباس مطالبه عمومی است
 

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان در هشتمین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با تاکید بر جمع آوری و کنترل فاضلاب سطح شهر بندرعباس به ویژه خورها و همچنین سطح محلات شهرستانهای استان، از دستگاه های اجرایی استان خواست با مشارکت بین بخشی در ساماندهی فاضلاب و مشکلات بهداشتی ناشی از آن اقدام نمایند.

دکتر ایرج حیدری با اشاره به اهمیت ساماندهی فاضلاب شهرهای استان، عنوان کرد: ساماندهی فاضلاب شهرهای استان به ویژه شهر بندرعباس مطالبه عمومی است و ضروریست دستگاه های اجرایی روند تکمیل پروژه های مربوط به ساماندهی فاضلاب  شهرهای استان به ویژه  شهرهای ساحلی را سرعت بخشند.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و نقش ساماندهی فاضلاب شهرهای استان در بهبود شاخص های بهداشتی و سلامت این مناطق، اداره کل محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی استان بر عملکرد دستگاه های اجرایی در حوزه ساماندهی فاضلاب  شهرهای استان نظارت نمایند.

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد: اقدامات مناسبی در حوزه ساماندهی فاضلاب شهرهای استان به ویژه شهر بندرعباس توسط شرکت آب و فاضلاب  استان صورت پذیرفته  است ولی تا رسیدن به نقطه مناسب فاصله داریم.

حیدری ابراز کرد: ساماندهی خورهای شهر بندرعباس مطالبه عمومی مهم دیگر مردم استان به ویژه شهر بندرعباس است  که باید با جدیت پیگیری  و دنبال شود.

وی اظهار داشت: فرمانداران شهرهای استان بر عملکرد دستگاه های اجرایی در حوزه ساماندهی فاضلاب  شهرها نظارت و برنامه های عملیاتی این دستگاه ها در حوزه ساماندهی فاضلاب احصاء و اقدامات صورت پذیرفته  را منعکس نمایند.

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان عنوان کرد: با توجه به هزینه بر بودن اجرای طرح های شبکه فاضلاب جذب اعتبارات  ملی در این رابطه با جدیت پیگیری  شود.

حیدری خاطرنشان کرد: شهرداران استان به ویژه شهرداران شهرهای ساحلی در جمع آوری آب های سطحی  محلات شهرها و جلوگیری از ورود فاضلاب های خانگی به خورها با دستگاه های اجرایی همراهی نمایند و در این زمینه همکاری مردم برای تحقق این مهم است.

وی گفت: تکمیل تصفیه خانه های  فاضلاب شهرهای استان با جدیت دنبال گردد  و تحقق این مهم از فرمانداران  به عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان ها مطالبه خواهد شد؛ لذا دستگاههای اجرایی هم موظف به همکاری در این رابطه با فرمانداران می باشند.

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بیان کرد: شهرداری بندرعباس در موضوع  انعقاد قرارداد خرید پساب فاضلاب شهر بندرعباس با شرکت آب و فاضلاب استان برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز شهر اقدامات خود را تسریع نماید.

تا کنون هیچ طرحی در خصوص بازچرخانی فاضلاب به منظور استفاده مجدد در ایجاد فضای سبز و صنعت گردشگری اجرایی نشده است

حبیب مسیحی مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت محیط زیست شهری و ساحلی بندرعباس ورود فاضلاب به دریا را زیانبار دانست، و گفت: آثار و تبعات ناشی از فاضلاب خام سلامت جامعه را به مخاطره می اندازد.

مسیحی افزود: فاضلابی که از طرق مختلف وارد دریا می شود دارای مقادیری فسفات، نیترات، نیتریت، مواد شوینده و چربی ها هستند؛ که علاوه بر افزایش احتمال بروز پدیده کشند قرمز، یک تهدید جدی برای حیات آبزیان و همچنین شهروندان به شمار می رود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان یکی از مشکلات وجود روان آب ها در سطح برخی از محلات به ویژه محلات بافت فرسوده عدم تمایل برخی از خانوارها در اتصال به شبکه فاضلاب می باشد. که در نهایت فاضلاب از طریق کانال ها و خورها وارد دریا می شود.

وی ابراز کرد: متاسفانه در استان هیچ طرحی تا کنون در جهت بازچرخانی فاضلاب به منظور استفاده مجدد از آن در ایجاد فضای سبز و بکار گیری در صنعت گردشگری اجرایی نشده است.

مسیحی تصریح کرد: باید از ورود آب فاضلاب به دریا جلوگیری شود؛ در حال حاضر 5 نقطه از ساحل بندرعباس از جمله سورو، کپشکن، پلاژ بانوان، خواجه عطا و پارک دولت میکروبی گزارش شده است.

آبفا به جد پيگير جلوگيري از ورود پساب به دريا بوده

امين قصمي مديرعامل آبفاي هرمزگان گفت: استفاده از پساب ورودي به محيط پذيرنده دريا و بازچرخاني اين پساب در فضاي سبز شهري و صنايع غرب به عنوان مطالبه اي از سوي مردم در دستور كار كارگروهي متشكل از آبفا، محيط زيست و استانداري قرار گرفته است.

وي افزود: بازسازي تاسيسات فرسوده تصفيه خانه و شبكه جمع آوري فاضلاب يكي از الزامات نهايي كردن اين مطالبه بود.

قصمی ادامه داد: علي رغم مشكلات قراردادي و تامين سرمايه از سوي سرمايه گذار‌، با حمايت هاي مديريت عالي استان توانستيم اين قرارداد را از ابتداي امسال اجرايي نماييم.

مديرعامل آبفاي هرمزگان اظهار کرد: پس از بازسازي تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس، فاز دوم اين پروژه شامل انتقال پساب توليدي به صنايع غرب بندرعباس (با توجه به نياز آبي صنايع در سال 99) و آبياري فضاي سبز شهري طي قراردادي كه جاري است، انجام خواهد شد كه اين موضوع به جد در دستور كار آبفا قرار دارد.

وی تصریح کرد: آبفا به جد پيگير جلوگيري از ورود پساب به دريا بوده نه با اين ديد كه پساب آلوده است بلكه به عنوان يك منبع آبي پايدار كه نبايد هدر رود و مورد استفاده مجدد قرار بگيرد.

قصمی خاطر نشان کرد: به طور كلي در كشور ما ورود پساب هاي تصفيه شده به منابع آبي پذيرنده در صورتي كه استانداردهاي محيط زيست كشور را كه در اين خصوص مشخص شده، رعايت كند، منعي ندارد. هر چند كه استاندارد مشخصي براي دريا وجود ندارد اما تلاش ما اين است كه پساب خروجي تصفيه خانه داراي حداقل استاندارد تخليه آب هاي سطحي باشد.

مديرعامل آبفاي هرمزگان با اشاره به اینکه هیچ دستگاهی به تنهایی در آلودگی محیط زیست و دریا مقصر نیست گفت: همه دستگاههای اجرایی باید نسبت به وظایف خود متعهد باشند و به موازات یکدیگر کار کنند؛ آب و فاضلاب استان نیز در کنار سایر دستگاهها پای کار بوده و همانند گذشته با جدیت پیگیر توسعه و ارتقاء سیستم فاضلاب بندرعباس و سایر شهرهای استان خواهد بود.

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٧  |  کد خبر : ١٤٣٣٣ | تعداد نمایش خبر : 67
 

 


خروج