صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در اولین مجمع سلامت شهرستان بندرعباس:
مردم بهتر از هر کسی مشکلات خود را می توانند بازگو و برای آن راهکار بدهند
 

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در اولین مجمع سلامت شهرستان بندرعباس با اشاره به اهمیت مشارکت و مداخله مردم در تصمیم گیری سلامت خود و جامعه گفت: تشکیل مجامع سلامت در سطح ملی، استانی و شهرستانی سیاست های دکتر روحانی رئیس جمهور و دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود که به بهانه آن مردم را از سطح مشارکت در حوزه سیاسی به اجتماعی و رفاهی سوق دهند تا بر طبق تصمیم و نظر و ارائه مشکلات سلامت توسط خود مردم راهکارهای لازم را طراحی و برای اجرای آن برنامه ریزی کرد.

دکتر سید حسین داودی مردم سالاری در حوزه سلامت را اساس حل مشکلات بهداشتی درمانی در سطح کشور عنوان کرد و افزود: آزادسازی و ظرفیت سازی دیگر سازمانها، NGO  ها و سایر دست اندرکاران سلامت بحث مهمی است ولی مهمتر از آن ورود و مشارکت تک تک مردم جامعه در تصمیم گیری و تصمیم سازی های حوزه سلامت در کنار سایر ارگانهای مربوطه است.

وی تصریح کرد: تاکید ما بر حوزه امور اجتماعی دانشگاه بر این است که خواستگاه مردم را از سطح خانه های بهداشت روستایی به سمت محلات و خانه ها برده شود و مردم مشکلات خود را بازگو کرده تا برای رفع چالشها دراستان به اطلاع استاندار که رئیس مجمع استانی و در سطح کلان به استحضار رئیس جمهور رسانده شود.

این مقام مسئول با اشاره به شرایط اقتصادی کشورگفت : در شرایط فعلی کشور منابع مالی محدودی در اختیار داریم و لازم است برای برنامه ها اولویت بندی داشته و نیازهای واقعی برطرف شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از اهداف والای انقلاب اسلامی ایران حذف دیکتاتوری و حاکم کردن مردم در مشارکت سرنوشت خود بود که مقام معظم رهبری از آن به عنوان مردم سالاری دینی یاد می کنند و پیرو این هدف و فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) و همچنین امام خامنه ای ( مدظله العالی) اعتقاد ما هم بر این است که نگاه دولتی و از بالا به پایین کمکی به سلامت کشور نخواهد کرد.

دکتر داودی افزایش سطح سواد سلامت مردم را یکی از ابزارهای ضروری برای واقعی کردن مطالبات مردم در حوزه سلامت عنوان و تصریح کرد : رابطین سلامت بعنوان یک جامعه آگاه و فرهیخته نسبت به حوزه سلامت هستند که بین متولیان سلامت و مردم عادی جامعه قرار دارند و باید برای افزایش و آگاهی مردم در این حوزه همچنان تلاش کنند.

وی در پایان حوادث ترافیکی ، عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و تصادفات موتور سواران بدون کلاه را یکی از  علل مهم مرگ و میر در سطح استان اعلام کرد و گفت لازم است در این خصوص آگاهی و هشدارهای لازم به مردم داده شود.

مشکلات حاشیه نشین شهرها، جداسازی زباله ، فاضلاب رها شده در برخی محلات ، مخاطرات آلودگی دریا ، اعتیاد، کودک آزاری، طلاق و سایر معضلات اجتماعی بعنوان بستر اجتماعی که میتوانند اثرهای مخربی بر بهداشت و سلامت جامعه بگذارد از مواردی بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این مجمع به آن پرداخت.

این مراسم که با حضور احمد پویافر فرماندار بندرعباس، احمد مرادی و حسین هاشمی تختی نماینگان مردم هرمزگان در مجلس شواری اسلامی ، دکتر حسن نژاد معاون امور اجتماعی دانشگاه ، دکتر محمودی دبیر مجمع سلامت شهرستان بندرعباس ، خیرین، رابطین سلامت در سالن جهاد کشاورزی شهرستان بندرعباس برگزار شد.

گفتنی است پیشتر مجمع سلامت استانی با حضور استاندار هرمزگان در سالن شرکت ملی گاز برگزار شده بود.

 

 

تاریخ درج خبر : جمعه ٢٣ شهريور ١٣٩٧  |  کد خبر : ١٢٦٣٧ | تعداد نمایش خبر : 80
 

 


خروج