صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


تشکیل جلسه شورای سلامت شهرستان حاجی آباد با محوریت تب کریمه کنگو، سالک و خودمراقبتی سازمانی
 

دومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان حاجی آباد با سه دستور کار تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF)، سالک و خودمراقبتی سازمانی در محل سالن فرمانداری حاجی آباد برگزار شد.

دکتر اقتدار بختیاری مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان حاجی آباد گفت: این جلسه با موضوع بیماریهای تب کریمه کنگو و سالک که جزء بیماریهای مشترک بین انسان و دام می باشند و همچنین بحث خود مراقبتی سازمانی با هدف پایش و مراقبت سلامتی کارکنان سازمانها و ادارات از نظر بیماریهای غیرواگیر و کنترل خشم و استرس برگزار شد.

دکتر اقتدار بختیاری افزود: بیماریهای مشترک بین انسان و دام چون فرآیند پیشگیری و کنترل بیماری باید در دو حوزه انسان و دام بطور همزمان صورت پذیرد بنابراین همکاری و هماهنگی سایر ادارات دخیل مثل دامپزشکی بسیار لازم و ضروری است؛ چرا که صرفاَ با کنترل بیماری در انسان نمی توان بر مشکلات ناشی از بار بیماری در جامعه فائق آمد و کنترل بیماری در دام و سم پاشی بر علیه کنه ناقل بیماری جزء حوزه های کاری سازمان دامپزشکی است.

وی ابراز کرد: فعالیتهای انجام شده توسط اداره دامپزشکی پس از ارسال گزارشات موارد مشکوک و مثبت بیماری تب کریمه در سطح شهرستان قابل تقدیر است؛ در سطح برخی از روستاهای شهرستان اقدامات لازم بر علیه ناقل بیماری صورت پذیرفته است ولی اداره دامپزشکی و نیروهای نظامی و انتظامی باید در مقوله قاچاق دام که یکی از راههای ورود و انتشار بیماری در شهرستان و استان است نیز پرقدرت تر ظاهر شوند.

دکتر اقتدار بختیاری در بحث کنترل بیماری سالک نیز یادآور شد: متاسفانه بروز بیماری سالک در سطح شهرستان طی سالهای اخیر مشکلاتی را برای ساکنین در مناطق آندمیک به وجود آورده است؛ در طی چند سال اخیر اقداماتی جهت درمان بیماران انجام شده است؛ در برنامه ریزی های صورت گرفته ویژه سال جاری در نظر داریم با همکاری و همفکری کارشناسان معاونت بهداشتی استان برنامه سم پاشی بر علیه ناقل بیماری و جوندگان در سطح مناطق درگیر انجام دهیم که در این حیطه نیز نیاز به همکاری برخی از ادارات و نهادها از قبیل جهاد کشاورزی و محیط زیست هستیم؛ امیدواریم با تعامل مناسب بتوانیم تعداد موارد بیماری در سطح شهرستان را کاهش دهیم.

وی در خصوص خودمراقبتی سازمانی نیز اظهار داشت: پرسنل ادارات و کادر اداری متاسفانه بخاطر مشغله های کاری و فکری در معرض انواع آسیب های جسمی و روحی روانی هستند که گاهی این فشارهای روحی روانی منجر به بروز خشم و در نتیجه نارضایتی مراجعین می شود. در برنامه خودمراقبتی ، سازمانها پس از مشخص شدن رابط بهداشتی اداره یا سازمان خود و معرفی آنان به شبکه بهداشت شهرستان خدماتی در جهت مراقبت و کنترل بیماریهای غیر واگیر و آموزش مدیریت استرس و کنترل خشم ویژه پرسنل خود توسط مجموعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دریافت خواهند کرد.

در ادامه سایر اعضای شورای سلامت و امنیت غذایی برنامه ها و پیشنهادات همکاری خود را در مورد سه دستور کار مطرح شده بیان کردند؛ همچنین موانع و مشکلات موجود بر سر راه اجرای فعالیتهای مربوط به کنترل بیماریهای تب کریمه و سالک مطرح شد؛ در خصوص خود مرافبتی سازمانی نیز مقرر شد همکاری لازم را شبکه بهداشت و درمان شهرستان داشته باشند.

 

در پایان این جلسه نیز علیرضا میرزاده معاون فرماندار حاجی آباد گفت: با اهمیت ترین موضوع، سلامت مردم است که باید تلاش کنیم مبحث پیشگیری و درمان بیماریها در سطح شهرستان در اولویت باشد و همچنین از طریق آموزش و آگاه سازی مردم با استفاده از تمام ظرفیتهای موجود و حساس سازی مردم بدون ایجاد جو روانی در جامعه آنان را نسبت به مقوله سلامتی خودشان و رعایت مسائل بهداشتی آگاه سازیم.

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٧  |  کد خبر : ١١٨٥٤ | تعداد نمایش خبر : 226
 

 


خروج