صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


مدیر شبکه بهداشت و درمان حاجی آباد:
برای مقابله با آنفلوانزا آمادگی لازم را داریم
 

ششمین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان حاجی آباد با 3 دستور کار و با اولویت طرح ملی فلج اطفا ، وضعیت شهرستان از نظر بیماری آنفلوانزا و بازدیدهای نوروزی بهداشت محیط برگزار شد.

در این جلسه، دکتر حسین اقتدار بختیاری، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان حاجی آباد در خصوص اجرای طرح ملی فلج اطفال گفت: طرح فلج اطفال یک طرح ملی است که با هدف توقف گردش ویروس های وحشی فلج اطفال و حذف موارد بیماری در طی دو مرحله در اسفندماه امسال و فروردین سال آینده برگزار می شود. در طی این طرح و در شهرستان حاجی آباد، 95 تیم عملیاتی با مراجعه به درب منزل 17 هزار و 611 خانوار شهری و روستایی، 5 هزار و 956 کودک زیر 5 سال را واکسینه خواهند نمود.

وی افزود: مسئولیت اجرای این طرح ملی به عهده وزارت بهداشت گذاشته شده است ولی در عمل همه نهادها و سازمان ها باید در اجرای آن همکاری لازم را با شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها داشته باشند.

دکتر اقتدار بختیاری در خصوص وضعیت آنفلوانزا در شهرستان نیز ابراز کرد: طبق گزارشات ادارات دامپزشکی و حفاظت محیط زیست، موردی از این بیماری در حیات وحش و جمعیت طیور منطقه مشاهده نشده. در خصوص وضعیت بیماری در انسان نیز بیمارستان و واحد بیماری های شبکه آمادگی لازم را دارند و واکسن بیماری و داروهای مورد نیاز نیز تهیه و در اختیار افراد در معرض خطر بیماری قرار گرفته است و تا کنون بجز چند مورد مشکوک که نمونه گیری از آنها انجام شده است، مورد مثبت بیماری در شهرستان نداشته ایم.

وی در خصوص بازدیدهای نوروزی واحد بهداشت محیط از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی نیز یادآور شد: این بازدیدها به صورت فشرده و هم اکنون قبل از شروع طرح نوروزی آغاز شده و اماکن تا قبل از نوروز حداقل یک بار بازدید می شوند و تذکرات بهداشتی و بهسازی نیز به آنها داده خواهد شد تا در مدت باقیمانده نواقص مشاهده شده را برطرف نمایند.

دکتر احسان کریمی، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نیز در خصوص کنترل بیماری آنفلوانزا در جمعیت طیور شهرستان و راههای کنترل و پیشگیری از انتقال بیماری به جمعیت انسانی مباحثی را مطرح کرد و افزود: با توجه به اقدامات انجام شده با همکاری اداره جهاد کشاورزی شهرستان فعلاً موردی از بیماری در شهرستان مشاهده نشده است ولی تمام مرغداری ها و اماکن عرضه طیور تحت کنترل هستند.

مهندس حاجی زاده، کارشناس مسئول واحد بیماری ها و مهندس پوریا جمالی، کارشناس مسئول واحد بهداشت محیط نیز نکاتی در خصوص دستور کارهای این جلسه که مربوط به واحدهای تحت مدیریتشان بود، بیان کردند.

 

در پایان جلسه، با جمع بندی مهندس جهانگیری، فرماندار شهرستان در مورد مسائل مطرح شده، اتخاذ مصوبات مورد نیاز اجرای برنامه ها و الزام ادارات و نهادها به همکاری با شبکه بهداشت شهرستان در خصوص برنامه های در حال اجرا، علی الخصوص طرح ملی فلج اطفال را از موارد مورد بحث در این جلسه عنوان کرد.

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢ اسفند ١٣٩٦  |  کد خبر : ١٠٨٤٨ | تعداد نمایش خبر : 276
 

 


خروج