صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی:
مقوله امر به معروف و نهی از منکر از اساس دین اسلام است
 

حجت الاسلام والمسلمین سید عباس  تقوی، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نخستین کمیته امر به معروف و نهی از منکر در خصوص اهمیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر در دین اسلام گفت: امر به معروف و نهی از منکر یکی از موضوعات مهم مذهبی، فرهنگی و اجتماعی است که در دین مبین اسلام بارها به آن اشاره شده است.

وی ضمن خرسندی از اهتمام رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص برگزاری این کمیته، به تشریح مصادیق امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و عنوان کرد: مقوله امر به معروف و نهی از منکر از اساس دین اسلام است.

سید عباس تقوی ابراز کرد: قبل از هر کاری ابتدا باید دید که معروف ترین معروف ها که زمین مانده است چیست؟ باید معروف ها بنا به ساختار دانشگاه تعیین و اولویت بندی شوند؛ ترویج و فرهنگ سازی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر با متد و روش علمی جدید از الزامات جوامع امروزی است.

تقوی با اشاره به اینکه منکرات باید در بحث قانون مطرح گردد، گفت: هر قانون گریزی منکر محسوب می شود و در بحث معروف ها هم باید دین مطرح شود. هر انسان دیندار و پایبند به مبانی دینی به معروفات نیز پایبند است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: یکی از معروف ترین معروف ها که هم اکنون روی زمین مانده است، قانون است و بسیاری از منکرات از عدم رعایت قانون منشاء می گیرد.

تقوی یادآور شد: پایه و اساس حرکت دانشگاه در بحث امر به معروف و نهی از منکر، باید در سه سطح دیده شود؛ در سطح اول دعوت به خیر، در سطح دوم امر به معروف و در سطح سوم نهی از منکر.

وی ضمن بر شمردن مصادیق منکرات گفت: مراقبت از بیت المال، وجدان کاری، داشتن انضباط اداری و اجتماعی و وقت گذاشتن استاد در کلاس ها، همگی از مصادیق معروفات و منکرات هستند و همه نقش آفرین می باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

قانون مداری از مهمترین معروفات است

دکتر سیدحسین داودی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: هر کسی می تواند ضابط و آمر به معروف باشد. اساتید و مسئولان باید طوری رفتار کنند که رفتار و منش آنها الگوی دیگران باشد.

دکتر داودی خاطر نشان کرد: اگر فقط افراد خاصی برای این کار مشخص شوند، به سرانجام نمی رسد. همه باید درگیر باشند و مسئولیت فردی هر انسان متعهد است و وظیفه شرعی و یک تکلیف دینی و اجتماعی است.

وی ابراز کرد: قانون مداری از مهمترین معروفات است که متأسفانه نادیده گرفته می شود. نگاه به امر به معروف و نهی از منکر باید از نظری به رفتاری تغییر کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: خیلی خوب است که هر کدام از ما بطور خودجوش زمانی یا زمان هایی را برای ترک بعضی از منکرات و انجام بعضی از معروفات بطور خاص اختصاص دهیم که این خود می تواند به مرور زمان باعث نهادینه شدن معروفات و ترک منکرات گردد.

 

 

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٠ دی ١٣٩٦  |  کد خبر : ١٠٤٨٧ | تعداد نمایش خبر : 218
 

 


خروج